| XenofX a întrebat:

Ce boli poti dezvolta sau ce urmari negative poate avea
, producerea intentionata a vomei (BULIMIA)
si dupa cat timp pot aparea efectele negative
FUNDAlove struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam dupa al treilea episod de varsatura apare afectarea smaltului dintilor si a esofagului, afectare care se agraveaza, astfel incat dupa cam un an apare riscul de ruptura a esofagului (care este mortala in majoritatea cazurilor) sau de stricturi esofagiene (care se pot opera). Dupa aproximativ 3-4 saptamani, incep sa moara din celulele cardiace si asta va duce in cativa ani la aritmii cardiace mortale (chiar daca se intrerupe bulimia, aritmiile pot aparea si omori pacientul la luni/ani de zile dupa ce s-a vindecat de bulimie). Sigur, poti considera dependenta psihica ca pe o complicatie. Ea apare de multe ori dupa primulepisod si este bine stabilizata dupa primele 4-5.

Răspuns utilizator avertizat
| XenofX explică:

La asta m-am si referit despre cei care isi provoaca voma datorita excesului de mancare

| medicultau a răspuns:

Daca e bulimie nervoasa semnele pot aparea mai repede:

Anorexia si bulimia nervoasa
http://www.mediculmeu.com/......rvoasa.php

insa deca nu e pe cale nervoasa si doar vrei sa scazi in greutate efectele se vor vedea mai repede:

Complicatiile bolii
Care este tratamentul

http://www.mediculmeu.com/......e-vede.php