| asya a întrebat:

Ce consecinte grave poate genera ruperea unui chist ovarian? Poate duce la cancer? Ma refer chiar si in timp...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ruperea unui chist ovarian este urgenta chirurgicala si impune interventie chirurgicala de urgenta cu inlaturarea resturilor de chist (cu o bucata de ovar sau tot ovarul) si spalarea cavitatii peritoneale. Nu este demonstrat daca prezenta chisturilor ovariene in general creste riscul de cancer de ovar, dar se pare ca da.

1 răspuns:
| Johanna_9281 a răspuns:

In timp s-ar putea ajunge si la asta.