| ioanadanny a întrebat:

FUNDAlove struck. buna TPU! Am si eu o curiozitate.
Chistul ovarian poate "duce" la cancer ovarian?
va rog sa nu faceti mistowinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crhh a răspuns:

Daca nu e tratat corespunzator, poate sa duca si la cancer ovarian. Totodata, ar trebui sa consulti un doctor in legatura cu problemele acestea, nu sa astepti raspunsuri de pe aici, ca o mare parte din utilizatori isi vor bate joc, iar altii nefiind in cunostiinta de cauza, iti vor da raspunsuri eronate. O zi buna!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Exista mai multe tipuri de chisturi ovariene( mucoid, papilar,, serios) pentru care, medicul recomanda tratament in functie de marimea lui.Cel mai putin periculos( dar si cel mai frecvent ) este chistul serios simplu care poate regresa spontan sau cu ajutorul unui tratament hormonal recomandat de catre medic. Celalalte doua sunt mai periculoase caci neglijate, se pot maligniza ( se pot transforma in tumori canceroase). Numai bine!