| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca ar putea sa fie? Am o problema deci langa Anus nu in interior ci in exterior am ca o bobita de mazare inflamata care ma doare dar tin sa mentionez ca inainte nu am avut-o am observat ca am capatat-o dupa ce am fost constipat o perioada am avut niste probleme. Deci ce ar putea sa fie si cu ce as putea s-o tratez?
Va multumesc frumos anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un hemoroid. Spala-te dimineata, seara si dupa fiecare scaun cu apa cat mai rece (nu de la frigider, ci de la robinet, dar cat mai rece) si sapun si unge-te dupa fiecare spalare cu hemorzon, introducand cu degetul, o cantitate mica si in anus. Nu manca condimentat (iute) si nu consuma alcool. Se va ameliora in 2-3 saptamani. Aaaa, sa nu uit, combate constipatia cu alimentatie sanatoasa, multa miscare si suficienta hidratare.

| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca este un hemoroid(mai apare din cand in cand fara ca persoana sa fie predispusa la aceasta)Ce poti sa faci in privinta hemoroizilor? • Prevenirea constipatiei• Include mai multe fibre in alimentatia • Bea multe lichide (in afara de alcool). • Fa miscare zilnic(evita sedentarismul. • Evita laxativele. • Cand simti ca vrei sa mergi la toaleta cu scaunul, nu astepta prea mult. Cum sa ameliorezi durerea? • Fa bai caldute. • Curata anusul dupa scaun cu servetele umede delicate. • Folositi gheata pentru a usura umflatura. • Foloseste aspirina contra durerii. • Foloseste creme ce contin hidrocortizon impotriva mancarimii si durerii. Nu foloi medicamente impotriva hemoroizilor inainte de a va consulta cu medicul de familie.
Dar s-ar putea sa nu fie vorba despre hemoroizi ci despre cu totul altceva. Medicul de familie te va indruma catre un consult de specialitate.

| mymed a răspuns:

Hemoroizi externi. Crema Proctolog.

| BRG a răspuns:

Bună ziua cel m ai bine merge ți la doctor pînă nu e părea tîrziu, așa a pățit unchiul meu, a avut la anus (tot afară o bubiță) la început era cît un bob de mazăre, iar după aceea s/a extins pe toată gaura ca o bucată de carne, și cînd a mers la doctor a descoperit că era cancer, și l a operat de anus contra naturii, adică i au pus pungă, el avea 31 ani și a murit la 36 de ani.Deci nu m ai amînați, merge ți Urgent la medic. Cel m ai bun medic este la proctoclinic Mitulescu Gabriel.

| luna a răspuns:

Clar hemoroizi.In farmacie gasesti supozitoare HEMORZON sau crema. Evita pe cat se poate condimentele picante(usturoi, piper, alcool...)iti va trece surprinzator de repede.Noroc.

| TabooR a răspuns:

Ce-l mai bine ar fi sa te duci la medic cat poti de repede

| Pacala a răspuns:

Poate fi un cosh si atat. Daca mai apar si alte bubite, nu doar in acea zona, poate fi sifilis, de exemplu. Mergi la un medic, e mai simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hemoroizi

| mariaioana_3963 a răspuns:

Hemoroizi. du'te la doctor