| bestfully a întrebat:

Ce este pulsul periferic? Dar cel central? Am cautat pe net si nu am gasit nicaieri. Si pulsul este acelasi lucru cu frecventa cardiaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| quintron a răspuns:

Of puturosi mai sinteti search google si uite http://dictionar.romedic.ro/puls-periferic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pulsul este egal cu frecventa inimii. pulsul periferic este pulsul arterelor periferice(deci nu din apropierea inimii)cum este a.radialis,a.temporalis,a.poplitea,a.dorsalis pedis, a. tibialis posterior, la arterele periferice este de ex.mai evident pulsul hiperkinetic in insuficienta aortica, sau pulsul alternant. Pulsul central este dat de vasele mari de singe aorta (mai aproape de inima)A.carotis,A.subclavia,A.femoralis,A.brachialis,si da uneori informatii mai exacte in ce priveste de ex.alterarea ejectiei ventriculare, sau functionalitatea ivelor aortice