| Caffe a întrebat:

Am avut o discutie in contradictoriu cu un antrenor, si de aceea vreau sa stiu daca, de exemplu un individ efectueaza un efort intens pe 2- 4 minute, iar pe urma acesta face o pauza. Dupa 3 minute de pauza, individul vrea sa verifice daca poate sa efectueze urmatorul efort intens de 2-4 minute. Intrebarea mea este care este indicele dupa care se poate ghida pulsul sau frecventa cardiaca? Se poate ca pulsul sa prezinte valori normale si frecventa cardiaca sa atinga valori mari? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AryanQQ a răspuns:

Pulsul, evident, dar acele 3 minute nu sunt valabile pentru oricine, nu toti oamenii se recupereaza la fel de repede. Acum, nu stiu ce intelegi tu prin "frecventa cardiaca", probabil tensiune. Pai, tensiunea se apreciaza prin masurarea pulsului arterial. Sper ca am fost destul de explicit. Pace happy

| Caffe explică (pentru AryanQQ):

Corect,acele 3 minute nu sunt valabile pentru oricine, de aceea respectivul individ vrea sa vada daca valorile pulsului sunt normale sau nu. Din propria experienta stiu ca exista momente cand pulsul este ridicat iar tensiunea arteriala este usor marita sau in unede situatii aproape de cea normala, intrebarea este da exista si cazul vice versa, cand tensiunea este mare dar prezinta un puls relativ normal, ca sa exemplific dau urmatoarele exemple: o tensiune de 150 /63 si un puls de 100 dupa un efort este posibil, tensiunea usor marita ceea ce inseamna ca nu prezinta un risc, iar pulsul mare, si al doilea exemplu la care vreau sa aflu raspunsul este : o tensiune de 180/85 si un puls de 70 -80 care reprezinta un puls normal, in acest caz daca masuram doar pulsul o sa dam afirmatia: esti gata de un nou exercitiu, dar frecventa cardiaca crescuta poate sa prezinte un risc de stop cardiac, aceasta situatie nu stiu daca se poate intampla