| alexandradlr a întrebat:

Ce faceti cand nu puteti adormi? Cand orice ai incerca nu poti adormi sau chiar mai ai spasme care nu te lasa sa adormi.
Oare se poate intampla ceva de la suplimentele de melatonina, in modul in care le consumi responsabil? Dar poate avea efecte pe termen lung?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai care ar fi cauza insomniei tale? poate este depresie poate altceva!?
melatonina stii in ce cazuri se recomanda si da cel mai mare randament? nu in insomnii cat in schimbarile de fus orar
daca administrez 30 de zile sau 90 de zile si nu a avut efect inseamna ca, cauza insomniei este ceva mai adanc
daca vrei sa mergi pe naturiste aceste jeleuri sunt eficiente https://comenzi.farmaciatei.ro/......ra-p365434

arunca o privire si asupra insomniei, acest articol : https://www.drmax.ro/......-preventie

ps: ma mir ca nu a aparut inca niciun smecher care sa zica ca inainte de culcare cel mai recomandat este sa faci s3x :)

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca nu poti sa dormi, nu te mai forta. Mergi prin casa, citeste ceva sau fa altceva plictisitor si obositor pana iti vine somnul.

| Lupică27 a răspuns:

Ai ceva lipsa de nutrienti de aia nu poti adormi, iei melatonina degeaba.
Aveam spasme care ma trezeau din somn imediat ce adormeam, nu puteam mentine somnul si nici sa adorm rapid, ci dupa ore de stat in pat.
Ori ai lipsa de nutrienti esentiali ori ceva dereglari hormonale, eu dupa ce am inceput sa iau vitamina d3 ma simt mai bine.

| alexandradlr explică (pentru Lupică27):

Magneziu are legatura, sau ai incercat sa iei? Am auzit ca si ala ar influenta somnul

| Lupică27 a răspuns (pentru alexandradlr):

Am incercat gerodorm, melatonina, magneziu, valeriana, ceaiuri fel de fel, etc. nimic n-a mers. Magneziu a avut ceva efect ameliorativ dar in rest chiar nimic.
Iti spun sigur daca ai si spasme si alte simptome e o deficienta nutritionala, voi generatiile astea noi sigur aveti deficiente nutritionale, voi mancati numai fast food si bagat cola, de unde sa iei d3 sau alte vitamine. La mine a fost de la abuzul de alcool din trecut, iti mananca vitaminele si in special d3.

| Simpatic a răspuns (pentru alexandradlr):

Avea dreptate lupica, in cazul spasmelor tale musculare este recomandat acest tip de supliment https://comenzi.farmaciatei.ro/......rm-p362131

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

''aveam''? pai cum aveam? poate am dreptate ca n-am murit, mi-ai si aprins lumanare? laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Doamne cat am putut sa rad happy
avea dreptate intr-o anumita cauza, la trecut... fata de acea cauta happy

| timidu89 a răspuns:

Încearcă optisomnul. Pentru stomac cred ca e bun Stomachon. Nici eu nu mai prea pot dormi de câteva zile încoace... Iau 400 mg de Quepamitina pe zi dar e degeaba. Încearcă un consult la psihiatru dacă nu poți dormi cu nimic naturist

| Sportacus123 a răspuns:

Ce fund apetisant aveți domnișoară.

| Simpatic a răspuns (pentru Sportacus123):

Cat de tare poti sa fii
dar vezi ca aceste comentarii iti pot aduce un suspend definitiv
iar eu nu as vrea sa dispari tu, caci altfel cu cine am mai ramane pe platforma cu jasmina? este o trista...

| alexandradlr explică (pentru Sportacus123):

Buna observație

| Sportacus123 a răspuns:

Încearcă să te uiți la televizor, să citești seara, poate merge.

| Madaxo97 a răspuns:

Si eu am avut insomnie acum ceva timp, si am folosit câte o pastila de melatonina si valeriana 2 nopții la rând iar după am reușit sa dorm fără. Nu are ce sa se întâmple rau daca le folosești in mod responsabil. Poți trece eventual si pe la medicul de familie sa il întrebi.

| Lupică27 a răspuns (pentru Madaxo97):

Din ce a explicat acolo fata nu are insomnie, am avut si insomnie si ce are ea acum si iti zic clar ca nu e insomnie.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Lupică27):

Pai insomnia fix asta înseamnă, sa nu poți sa dormi, laughing ea fix asta a spus, ca nu o ia somnul, nu poate sa adoarmă, deci are insomnie, poate nu caz grav dar are totusi.

| FloriGn2 a răspuns:

O varianta ar fi somniferele!

| Andreeafratila a răspuns:

Incearca sa clipesti un minut intreg continu fara sa iti misti alta parte a corpului asta sau sa te obosesti fizic foarte tare inaintea somnului

| Lavinialavidiana a răspuns:

Buna,si eu am avut mari probleme cu somnul nu am dormit decat 6 ore in 4 zile tot cu muuuulta melatonina si cu multe ceaiuri de dormit.Le găsești la DM te ajuta mult