| Flaviucu a întrebat:

Ce fructe ar trebui sa mancam iarna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate fructele sunt bine venite, acum merg foarte bine merele, gutuile, citricele, dovleacul copt, etc.
Pa, pa.

| MenInShadow a răspuns:

Coapte...
Nu cred ca conteaza prea mult, important este sa mananci ce-ti place.

| mona a răspuns:

Portocale,mandarine,clementine,kiwi

| Zazu a răspuns:

In general se mananca fructele de sezon, dar cum in Romania iarna nu este ca vara se mananca fructele tarzii ale toamnei:mere, pere sau struguri.Cum clima nu permite pastrarea altor fructe si necesarul de vitamina C pe anotimpul rece este fundamental, este bine sa mananci multe citrice(in cazul in care nu ai probleme gen gastrita)

| MarianWLF a răspuns:

Ce-ti pofteste inimioara pretenaslaughing

| WR104 a răspuns:

Orice fruct proaspat.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Ştiu şi eu. Fructe.
Ha! Ha! Ha!
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice fruct este ok!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De toate, nu conteaza, dar mai ales toate citricele sunt binevenite in perioada iernii, ne apara de raceli.
Te pup!

| MihaiGe a răspuns:

Fructe care contin zahar mult.
Ananas, clementine, pomelo.
Baftă!

| Aleqa a răspuns:

Rodii sau portocale, oricum.

| tslex a răspuns (pentru Aleqa):

Rodiile.cele mai tari

| Aleqa a răspuns (pentru tslex):

Da, sunt cele mai bune acum.

| pisicutzamik a răspuns:

Banane,portocale.clementine chivi, fructele de sezon cae se gasesc in magazine hipermarketuri

| Kraxy a răspuns:

Portocale. laughing

| Eschimoasa a răspuns:

Buna,

Indiferent de anotimp consumul de fructe este necesar.

Pot fi consumate ori ce tip de fructe insa, recomandate sunt citricile si merele pentru ca ne ajuta sa ne ferim de raceala, mai ales ca iarna este un anotimp friguros.

| mady04 a răspuns:

Citrice: portocale, clementine, mienole, mandarine pomelo si mere poti adauga si curmale si ...lamaia, dar hey nu prea se manancalaughing

| Allisson a răspuns:

Mere-e nevoie de 1 mar in fiecare zi, Nuci-iti intaresc imunitatea, Migdale-te tin in forma.

| anna1988 a răspuns:

Pomelo!