| Dilaa98 a întrebat:

Ce fructe/legume/alimente contin vitamina D?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Dilaa98 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc mult ca te-ai deranjat tongue

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Dilaa98):

Bună.
Poftim? Cum adică "m-am deranjat"?
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Poate merita sa amintim principalele alimente bogate in grupul de vitamine D (micrograme la 100 g aliment):

Untura de crap: 25.000
Untura de ton: 5.000
Untura de macrou: 5.000
Untura de somon: 1.000
Ulei din ficat de cod: 200
Sardine, macrou, margarina: 12
Ficat de pui: 2
Ciuperci, oua, unt: 0, 6-1, 5

| Isabella95 a răspuns:

FRUCTE : Nucile, merele
Alimente: Uleiul de floarea soarelui
Legume: Cartofii

| Dilaa98 explică (pentru Isabella95):

Am auzit ca vitamina D ajuta la cresterea oaselor, este adevarat?

| elysi a răspuns:

Somonul, laptele de vaca/soia, tonul, iaurtul, cerealele

| PrivateGod a răspuns:

Ciupercile,somonul si macroul, ouale, untul, ficatul de pui si altele.

| Amynutzamy a răspuns:

Am gasit ceva ce e foarte bogat in vitamina D:somonul, laptele de vaca sau de soia, tonul in ulei, iaurtul, cerealele

| Chiorea_Steaua_1976 a răspuns:

Ce fructe contine vitamine A