| AlexMarian17 a întrebat:

Ce grupa sanguina posibila poate avea un copil daca mama are B3 si tatal are AB4?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice grupa, in afara de 01. Astfel, sunt 12, 5% sanse sa aiba grupa A2, 50% sanse sa aiba grupa B2 si 37, 5% sanse sa aiba AB4. Vei invata in clasa a opta cum se calculeaza, este relativ simplu.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Oricare.

| annakarenina a răspuns:

Poate avea una dintre aceste doua grupe, extrem de rar, poate mosteni grupa sanguina a unuia dintre bunici.

| MedRex a răspuns:

Poate avea oricare grupă în afară de 0. Grupele A, B și AB sunt date de gene dominante, ăn timp ce gena pentru 0 e recesivă. Chiar dacă mama dă o copie recesivă, tatăl nu dă una, el având amândouă dominante. Așadar 0 este aproape imposibilă (