| nuspuncinesunt2 a întrebat:

Ce i se întâmplă unei persoane care bea 8-9 pastile de Paracetamol?
Mentin sa precizez că nu am gânduri sinucigașe, ci întreb din curiozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Isi face praf digestia si nu numai. Hai sa vedem ce zice internetul...
==============================================
Prima faza a intoxicatiei cu Paracetamol: apar simptome generale, nespecifice, persoana in cauza simtindu-se rau. Pot aparea greata, varsaturi, dureri abdominale, ameteala. Hipoglicemia poate cauza transpiratii reci, tremor, palpitatii, dureri de cap. Aceste simptome pot dura aproximativ 24 de ore dupa care se remit spontan.

A doua faza a intoxicatiei cu Paracetamol apare in aproximativ 24-48 de ore de la supradoza si se manifesta cu dureri in hipocondrul drept (sub coastele din partea dreapta) si epigastru + dovezi ale insuficientei hepatice: icter (coloratie galbena a pielii, nucoaselor si sclerei), modificarea timpilor coagularii si cresterea transaminazelor (AST, ALT).

A treia faza a intoxicatiei cu Paracetamol apare in 3-5 zile de la evenimentul initial. In aceasta faza insuficienta hepatica se poate remite insa la cei cu o afectiune hepatica preexistenta poate progresa catre hepatita fulminanta aceasta din urma cauzand tulburari severe de coagulare, encefalopatie, sindrom hepatorenal. Hepatita fulminanta are o rata a mortalitatii de pana la 70%.

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Insuficiență renală cel mai probabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori mori ori ramai cu sechele.
Nu e o metoda sigura de sinucidere.

| nuspuncinesunt2 explică (pentru anonim_4396):

Am zis clar ca NU am ganduri sinucigase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajungi la spital si iti pierzi ficatu, in loc sa mori o sa te faci de ras ca ultimul ratat. Nu ai tu acces la o metoda de sinucidere care este peste 90% eficienta nici macar 50%. Sunt multi care raman cu sechele, am vazut statistici. Asa ca ia-ti gandul de la asta ca nu merge

| nuspuncinesunt2 explică (pentru anonim_4396):

Am zis clar NU AM ganduri sinucigase