| vreaubebe a întrebat:

Ce imi puteti spune despre HSG, ce risc in urma acestei proceduri? Si daca am trompele infundate se pot desfunda in timpul acestei proceduri? Va multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu exista riscuri majore in urma acestei investigatii, poti sa ai noroc sa se desfunde trompele, ceea ce te-ar ajuta sa ramai insarcinata. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in principiu nu sunt riscuri, fiindca practic e doar o vizualizare a uterului si a tubului falopian. Dupa procedura, poti avea secretii vaginale de alta consistenta decat obisnuit si crampe puternice din cauza cateterului care este introdus. Daca trompele nu sunt infundate din cauza unor suprafete cicatrizate sau adeziuni, da, se pot desfunda, dar totusi nu este garantata functionarea normala. Scopul nu este terapeutic, dar se poate elimina ce blocheaza tubul. Majoritatea femeilor care au facut HSG si nu puteau avea copii au ramas insarcinate fara alte tratamente/terapii, deci mult succes cu procedura si sanatate tongue