| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna ectazie canaliculara la san?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O dilatație care indică o inflamație!
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Celula normala si canceroasa 300x200Cancerele în marea lor majoritate sunt precedate de o stare precanceroasă (90% din cancere), dar procesul este adesea foarte îndelungat. Evoluţia malignă a stărilor precanceroase nu este obligatorie şi nici nu se poate preciza timpul exact necesar pentru transformarea într-o leziune malignă. Durata de evoluţie a stărilor precursoare este variabilă de la un organ de la un organ la altul, de la câţiva ani la zeci de ani.

Pentru aceste leziuni se folosesc denumiri diferite: stări precursoare, de graniţă, precanceroase.

Deoarece aproximativ 90% din cancere se dezvoltă ca urmare a evoluţiei unor stări precanceroase, este extrem de importantă recunoaşterea lor şi a factorilor etiologici asociaţi, precum şi îndepărtarea leziunilor şi a factorilor etiologici.

Odată descoperită leziunea precanceroasă ea trebuie tratată corespunzător fiind considerată factor de risc major pentru cancer.

Recunoaşterea şi tratamentul corect al stărilor premaligne:

- permite prevenirea apariţiei cancerelor clinice,

- costurile implicit sunt mult reduse decât în cazul cancerelor invazive,

- permite vindecarea pacienţilor.

| chelie91ptm a răspuns:

E grele astea

| ane_7523 a răspuns:

O secretie alb-galbui care curge din sanii

| ane_7523 a răspuns:

Cineva care a avut aceasta problema spunea ca a primit acest diagnostic dupa ce i-a curs aceea secretie.In dictionar medical ectazia este o dilatare