| lya18 a întrebat:

Ce inseamna indepartarea comedoanelor? si cum se face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoxannaST a răspuns:

Indepartarea comedoanelor = indepartarea punctelor negre.

http://www.vichyconsult.ro/old/intrebari/Puncte%20negre

3 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Pentru tratamentul punctelor negre se recomanda stergerea fetei seara cu zeama de lamaie si apa.

O zi pe saptamana se freaca regiunile cu puncte negre, cu malai inmuiat in lapte sau in apa. Pentru tenurile sensibile se inlocuieste malaiul cu tarate de grau.

Pentru tenurile grase cu puncte negre, razele ultraviolete constituie o solutie foarte buna.

Punctele negre, se indeparteaza intotdeauna, deoarece, in timp, acestea vor dilata porii si vor da tenului un aspect neingrijit si inestetic.

Operatia de indepartare a punctelor negre este bine sa fie facuta o data pe luna. Pentru ca poate exista pericolul infectarii pielii, este necesar sa luam anumite masuri inainte: ne vom spala bine mainile si vom taia unghiile, curatam bine tenul, iar apoi vom masa bine regiunile cu puncte negre cu un ulei caldut si vom sta cu fata la abur deasupra unui vas in care fierbe apa cu flori de musetel. Uscam fata cu un tifon curat, apoi incepem sa stoarcem punctele negre. Aceasta operatie se face cu ajutorul a doua degete invelite in compresa sterila. Daca fata este presarata cu puncte negre, nu le vom scoate intr-o singura sedinta pentru a nu agresa prea tare pielea.

Dupa terminarea operatiei de scoatere a punctelor negre, dezinfectam fata cu o solutie alcoolica astringenta. Aplicam apoi o masca emolienta. Foarte bune sunt mastile de fructe si legume.

| gigiro a răspuns:

Indepartarea punctelor negre, care sunt " infundate". E indicat sa mergi la cosmeticiana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti scoate cosurile si punctele negre mai pe scurt