| WholeWorldTeam a întrebat:

Ce inseamna infarct miocardic? din ce cauza se produce si cum poate fi prevenit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Smileygirl23 a răspuns:

Deci...Pe langa vasele mari de sange care vin si pleaca de la inima [aorta, pulmonara, venele cave superioara si inferioara, venele pulmonare], inima are si alte vase care ajuta la "hranirea" tesuturilor ei. Infarctul se produce atunci cand unul din aceste vase este obturat si sangele nu mai poate trece. Regiunea respectiva moare deoarece nu mai primeste sange care sa ii asigure aportul de nutrienti si o2.

Are cauze multiple si e destul de greu de "prevenit". E multa barbologie, dar un search pe google te va ajuta.

| ๓єllเครtคг a răspuns:

Infarctul miocardic (IM) sau Infarctul miocardic acut (IMA), numit frecvent și atac de cord, este întreruperea fluxului sangvin la nivelul unei porțiuni a cordului, ce determină moartea celulelor miocardice. Infarctul miocardic poate fi prevenit prin urmatoarele metode:
~Lasatul de fumat.
~Dieta sanatoasa.
~Exercitii fizice.
~Slabire ( in cazuri de obezitate )
~Diminuarea stresului.
~Controlul periodic in cazul in care este vorba de hiper/hipotensiune arteriala ori diabet.

Sper sa iti fie de folos! Uite aici si un link: https://www.google.ro/......https?/url

Fundita? :)