| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci in caz de infarct miocardic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pui pacientul culcat, cu capul ridicat pe perne, nu-i dai sa manance sau sa bea nimic, eventual ii pui o nitroglicerina sub limba daca e constient si anunti medicul care il consulta. Chemi urgent salvarea, precizand despre ce e vorba. Nu il mobilizezi deloc, daca are nevoie la toaleta ii aduci un lighean sau o plosca.

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Ce poti face decit:
-pozitia decubit dorsala;
-interzicerea miscarilor;
-se scot hainele stramte, de descheie nasturii, camasa, se scoate cravata;
-se va administra o tableta de nitroglicerina sublingual;
Daca durerea nu cedeaza se poate administra:aspirina, tramal sau un sedativ usor.

Bula
| Bula a răspuns:

Primul ajutor: sezut semi-culcat pe spate, sa nu se miste, pana soseste ambulanta pe care l-ai chemat prin 112!
Nu-i dai apa de baut, eventual ii umezesti buzele!
Nu-l misti din loc, sa stea linistit.

cristian
| cristian a răspuns:

Cei din preajma ta trebuie sa cheme urgent salvarea sunand la apelul de urgenta 112.Trebuie sa ai in toate buzunarele medicatia stabilita de doctorul specialist.