| Florentina63751 a întrebat:

Ce inseamna moarte clinica? imi explica cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Moarte clinica, sau "falsa plecare" este moartea si revenirea din moarte, un fel de inviere.Aidica,corpul inceteaza sa mai functioneze, adica moare.Si dupa un timp,"invie".Cei ce au avut moarte clinica, cea mai mare parte, au spus ca se simteau asa de bine incat nu voiau sa mai revina pe Pamant.

http://www.youtube.com/watch?v=Hd9WetuEVGQ

O zi buna si pace in suflet.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Adică eşti la graniţa dintre viaţă şi moarte. Cu respiraţie asistată de aparate etc. Funcţii vitale afectate.
Dar nimeni nu poate spune dacă cineva aflat în moarte clinică îşi va reveni sau nu. Au fost cazuri când persoane aflate în moarte clinică şi-au revenit după chiar 7 ani din această stare.

evenso
| evenso a răspuns:

Moartea clinica, prin definitie, reprezinta o situatie aflata la limita dintre viata si moarte.
Pe scurt inseamna ca functiile vitale biologice, activitatea inimii si respiratia sunt oprite pentru anumite perioade de timp.
Moartea clinica este reversibila.
Moartea clinica reprezinta de fapt intervalul de timp in care organismul mai poate reactiona la diversi stimuli interni sau externi care pot determina reluarea acestor functii. Aceasta este de fapt resuscitarea propriu-zisa.