| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna valorea 400 la analiza ASLO?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca la un moment dat, in viata ta, ai avut o infectie cu streptococ beta/hemolitic de grup A. Din pacate, dintr-o singura determinare, nu poti sti daca infectia e veche, vindecata sau este activa. ASLO trebuie urmarit in dinamica. Repeta analiza peste aproximativ 6 saptamani. Daca ASLO scade, inseamna ca infectia e vindecata si nu ai nimic de facut. Daca valoarea creste sau ramane constanta, inseamna ca infectia e activa si trebuie sa faci tratament cu Penicilina si Moldamin, la recomandarea medicului.

| Gregory a răspuns:

Ai avut sau ai în organism un proces inflamator/infecţios. Anticorpii anti-streptolizină persistă în organism şi după suprimarea infecţiei, deci, determinarea poate fi inelocventă.
Un remediu natural valoros pentru scăderea ASLO-ului este Streptococcinum CH30 (5 granule mici administrate sublingual - la 24 de ore, timp de 6-8 saptamani).
Este unul dintre cele mai bune remedii pentru scăderea valorilor ASLO, acţionând net mai bine şi mai eficient decât tratamentul cu Penicilină retard sau Moldamin.
Nu se recomandă asocierea cu antibiotice sau corticoizi, care îi neutralizează efectul, ca de altfel nici cu ceai de muşeţel, mentă, cicoare, sucuri carbonatate, ciocolată, piper, scorţişoară (condimente, în general).

Consultă un medic homeopat pentru mai multe detalii. Toate cele bune!

| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

ASLO
Definitie

Este analiza care descopera in sangele bolnavilor anticorpii antistreptococici, care se numesc antistreptolizine. Rezultatele se exprima in unitati ASLO/ml ser.

Anticorpii anti streptolizina O apar impotriva unei enzime produse de streptococii b -hemolitici de grup A. Cresterea titrului de anticorpi anitistreptolizina O se asociaza cu aparitia unor afectiuni poststreptococice: febra reumatismala, ( cardita, poliartrita, choreea minor, noduli subcutanati, eritem ), glomerulonefrita poststreptococica.

Valori normale

0-2 ani

Alte răspunsuri