| Nenciu_Ioana_Narcisa_1972 a întrebat:

Ce mancaruri din lapte facute stiti
?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Gris cu lapte, orez cu lapte, Paste cu lapte, lapte de pasare

9 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

Lapte cu cereale, lapte cu cacao.

| pietrean a răspuns:

Dar limba romana, stii cand se invata(macar sa scrii corect)?
Cred ca ai vrut sa intrebi: "Ce mancare cu lapte, stiti sa faceti?"
Daca asta ai vrut sa intrebi, spune-mi si iti dau cate retete vrei!

| Nenciu_Ioana_Narcisa_1972 explică (pentru pietrean):

Nu,vine:''ce mancaruri facute din lapte stiti?'' E mai bine?

| pietrean a răspuns (pentru Nenciu_Ioana_Narcisa_1972):

Tot gresit!
"Mancaruri facute DIN LAPTE"? Adica iaurt,sana,chefir,unt,urda,cas?
Acestea sunt produse facute din lapte! Si da,sunt de mancat!
Sau ai vrut sa intrebi "Ce mancaruri facute CU lapte stiti?"
Gris cu lapte,orez cu lapte, lapte de pasare, creme cu vanile/cacao, sosuri in care se foloseste laptele, etc.

| Nenciu_Ioana_Narcisa_1972 explică (pentru pietrean):

Hai mai lasa-ma!

| pietrean a răspuns (pentru Nenciu_Ioana_Narcisa_1972):

Daca la varsta mea,imi pierd timpul,ca sa atrag atentia cand mai gresiti cate ceva, sau sa va dau niste sfaturi,de care voi copii/tinerii aveti nevoie(poate nu aveti curajul sa cereti parerea parintilor),inseamna ca ar fi cazul sa apreciezi efortul meu si sa nu fii impertinenta si nepoliticoasa,deoarece nu ne "jucam"impreuna.
Eu te pot "lasa",dar poti sa ramii o inculta si colegilor tai,poate, o sa le fie rusine cu tine!
O fata cu bun simt, si-ar cere scuze, pentru termenul folosit nerespectos, adresat, mai ales, unei persoane mai invarsta!

| Madayna a răspuns:

Orez cu lapte, fidea cu lapte si colarezi cu lapte.

| Nastase_Alexandru_1982 a răspuns:

Colarezi cu lapte
Budinca de orez cu lapte, cu mere si scortisoara

| Nastase_Alexandru_1982 a răspuns:

Colarezi cu lapte
Budinca de orez cu lapte, cu mere si scortisoara funda pls
:X