| AleXandraDoll a întrebat:

Ce medicamente pot cumpara de la farmacie pentru ganglionii umflati la baza gatului? Mi-a aparut acum cateva zile un nodul la gat, in parte stanga, care ma doare cand apas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Ganglionii umflati sunt semnul unei infectii aflate in zona lor apropiata, in cazul tau, fiind vorba de cei de la baza gatului, s-ar putea sa fie vorba de o posibila afectiune de origine infectioasa a urechii, gatului, dintilor sau cailor respiratorii. Remediul : un antibiotic specific, dar pentru asta ar trebui sa mergi la medicul de familie sa-ti faca o trimitere pentru un consult specializat. Nu neglija consultul medical. Multe afectiuni "trec de la sine", cum se spune, dar de fapt nu trec, ci doar nu se mai manifesta atat de pregnant, pentru ca la un moment dat, netratate la timp, sa izbucneasca cu consecinte mult mai grave. Du-te la medic! Curaj si sanatate maxima iti doresc!

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Incearca trachisept in 3 zile iti trece. daca nu da rezultat mergi la medic

| MoonLight a răspuns:

Poti avea oreion. ai grija ca este o boala infectioasa. du-te la un medic mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut și eu problema asta. Am fost și la medic, mi-a prescris câte ceva, dar nu m-a ajutat, dacă sincer. Ganglionii de obicei se umflă când în organism este vreo infecție. Măsoară-ți și temperatura, foarte probabil că e 37. În așa caz nu ezita să pleci la medic. Controlează-ți și ganglionii din zona inghinală, dacă și aici găsești gaglioni umflați, atunci e un semn chiar alarmant.