| Marii a întrebat:

Ce metode cunoasteti pentru a te proteja de raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Iei un supliment care sa-ti creasca imunitatea. Vitamina C, laptisor de matca - pastilute, baraka (sunt capsule din ulei de chimen negru si cresc capacitatea de aparare a organismului fata de raceli si viroze). Sunt cateva exemple. Noi de obicei cu asa ceva trecem cu bine peste perioadele reci cand bantuie virozele si gripele.

| Marii explică:

Inca nu am racit, dar toti din clasa sunt raciti si nu vreau sa iau si eu.

| c0rn3l1uss a răspuns:

1. Spala-te pe maini!
2. Foloseste o batista cand stranuti sau tusesti!
3. Nu-ti atinge fata!
4. Consuma multe lichide!
5. Sauna te poate ajuta!
7. Consuma alimente care contin fitochimicale!
8. Iaurtul te protejeaza de raceli!
9. Renunta la fumat!
10. Limiteaza consumul de alcool!

bye byehappy

| Instinkt a răspuns:

Nu sunt cand te imbolanavesti te imbolnavesti dar dc ai grija de igiena de ex sa te speli pe maini des o sa vezi ca nu o sa te imbolnavesti

| christabell a răspuns:

O metoda aplicata la mine sifamilie pentru imunitate si nu numai:zilnic dimineata pe stomacul gol 2 catei de usturoi mici inghititi intregi cu apa.Nu am mai racit, nu am primit nici un virus deja sunt 3 ani si mai bine.Nu am intrerupt "tratamentul"asta nici acum.

| pypa007 a răspuns:

Rinovirusurile - cele care cauzeaza racelile comune - de obicei ataca organismul prin intermediul gurii, ochilor si nasului. Aceste arii contin mucoase care constituie porti deschise pentru germeni. De multe ori nu avem incotro si trebuie sa atingem balustrada din metrou, bara de sustinere din tramvai sau autobuz. Aceste suprafete, mai ales pe timpul sezonului rece, sunt pline de germeni. Scarpina-te la nas sau la ochi fara sa te gandesti si te poti trezi rapid cu o raceala cadou.

| juniper a răspuns:

Pune mana la gura cand stranuti sau tusesti, spala-te cat mai des pe maini, chiar si inainte sa mananci ca sa nu pui mainile murdare pe mancare (chiar daca nu ti se par murdare, bacterile sunt peste tot), mananca rosii multe ca au vitamina C parca si te protejeaza si intareste sistemul imunitar, fa sport ca sa nu ti se inmoaie oasele si mananca si usturoi, este bun pentru raceala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructe cu vitamina c, verdeturi cat de multe, tinctura de propolis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face vaccinul ala faimos. La inceputul sezonului rece, incepe febra vaccinarilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitamina c naturala si tinctura de echinaceea.mananca fructe de sezon si multa miscare in aer liber, aeriseste in fiecare zi camera ta si in general toata casa(lasa un geam deschis tot timpul )foarte multa igiena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te speli pe maini, pe dinti, sa nu te joci cu cei bonlavi, sa te speli pe maini inainte de a manca sa, sa te speli pe maini dupa ce te jocu cu animalele...

| gossipgirl a răspuns:

Daca incepi sa sufli nasul.sa ai simptome de raceala, cea mai buna metoda e sa mananci usturoi gol si multwinking
In cazul meu, mi-a trecut intr-o zi raceala(asta mancand usturoitongue)...trebuia sa plec la mare si na...laughing