| Mihai789 a întrebat:

Ce metode mai bune de a te proteja de sarcina decat prezervativul, cunoasteti?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o metoda contraceptiva la fel de sigura ca prezervativul

| Cypronge a răspuns:

PrezervativulContraceptia hormonala Contraceptivele monohormonale, care sunt indicate spre exemplu fumatoarelor;
- Contraceptivele combinate;
- Contraceptivele injectabile;
- Implantul contraceptiv hormonal;
- Plasturii contraceptivi;
- Pilulele contraceptive de urgenta;
- Inelul contraceptiv
DIU – dispozitivul intrauterin sau steriletuPrezervativele feminine si diafragmele Spermicidele

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Exista alte metode de contraceptie in afara prezervativului (metoda calendarului, pastile anti-conceptionale, etc) insa nu uita ca prezervativul este singura metoda care te apara de bolile cu transmitere sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,Mihai!
Fie ca iti place sau nu, tot prezervativul ocupa locul 1 in topul celor mai bune contraceptive.
Are eficienta intre 85-98%.
Pe urma putem vorbi de pilula combinata cu o eficienta de 98-99%.
Pilula monohormonala -96-98%.
Apoi,contraceptive injectabile-99%.
Steriletul,mic dispozitiv uterin, cam 97-99%,spermicidele cu o eficienta de 75-80%,diafragma de asemenea 85%, iar in final metodele naturale precum metoda Ogino-Knaus, coit intrerupt cu 65-80%.
Te pup!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Sunt niste foite chinezesti dar nu esti sigur 100%
http://www.prezervativ.ro/contraceptie/spermicide.php