| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de slabitul cu pastile? Este bine sau rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicamentele pentru slabit reprezinta o atractie pentru multe persoane, in special pentru femei, in dorinta lor de a-si suprima pofta de mancare exacerbata sau de a obtine un efect laxativ. Atat timp cat aceste medicamente sunt administrate sub directa observatie medicala, nu exista nici un fel de risc. Altfel, folosirea permanenta a acestor medicamente creeaza dependenta, duce la dereglari de metabolism, tulburari de ritm cardiac si afective, edeme, etc.
Medicamentele de slabit aparute pe piata se descriu ca si consumatori de grasime, insa aceste produse pot contine efedrina si pseudo-efedrina, care au potentiale efecte negative asupra sistemului nervos central si a celui cardiac. Aceste suplimente nu reduc greutatea intr-un mod sanatos, nu sunt o metoda sigura si eficienta de mentinere a greutatii si pot provoca chiar cresteri in greutate. Ca si efecte secundare ale administrarii fara prescriptie medicala a unor medicamente de sinteza antiadipoase se pot aminti: aritmii, cresterea tensiunii arteriale, depresie, nervozitate, atac de panica, etc.
Parerea medicului este singura in masura sa recomande sau nu administrarea acestui tip de medicatie. Este stiut faptul ca dietele fade, neechilibrate, suplimentele nerecomandate medical si alte metode de pierdere a greutatii pe perioade scurte sunt de evitat. Cea mai buna metoda de pierdere a excesului ponderal si de mentinere a unei greutati sanatoase este aceea de a urma o dieta echilibrata, controlata, care sa imprime si imbunatatirea obiceiurilor alimentare, precum si exercitiul fizic zilnic.

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Salut. Nu este bine : Este foarte rau. Mergi pe sport, pe alimentatie, si vei fi mai castigata. Sanatatea, nu ti-o da nimeni. Trebuie sa ai grijade ea, cand esti sanatos. Pa

| Sin a răspuns:

E rau.Chiar si daca iti recomanda un medic.Pastilele de slabit sunt puternice pentru a topii grasimea.Iti distruge si stomacul totodata.

| Xonia a răspuns:

Rau, dupa te ingrasi mai mult
Am o vecina care era putin grasuta, eu zic ca era numai bine
Avea putina burtica(dar nah, nascuse 2 copii)si vroia sa slabeasca
Si a incercat si pastile, si ceaiuri, diete(pe care le tine un timp, apoi renunta)si asa sa ingrasat ca acum cred ca e de 2 ori cat era.

BuBu:*

| laurici_3736 a răspuns:

Rau, te afecteaza pe termen lung, incearca ceva natural cu un gram de vointa si multa miscare.

| Alessandraaaa a răspuns:

Dupa parerea mea nu este bine pentru ca iti dereglezi organismul...nu te sfatuiesc sa folosesti...

o zi buna:X

| Danitzu a răspuns:

Este rau entru ca dupa ce nu mai iei pastile este posibil sa te ingasi chiar mai mult si mai repede decat inainte...deci nu sunt deloc de acord.big grin

| marui08 a răspuns:

Daca mergi la un medic si ti le recomanda este bine, doar ca trebuie sa tii si un regim ca sa nu iei pastile degeaba.

| lovehurts a răspuns:

Consider ca nu este un lucru sanatos deaorece acele pastile ori iti diminueaza apetitul ori iti,, obliga,, corpul sa slabeasca. cel mai sigur e sa mananci sanatos, sa faci spor si sa eviti dulciurile. sfatul meu este sa nu folosesti asemenea pastile pentru ca mai tarziu s-ar putea sa se vada efectele negative.

Sper ca ti-am fost de ajutor,
lolly

| cccristi a răspuns:

E cea mai proasta metoda de slabit, pentru ca poti pati tot felul de probleme, si cu pastilele slabesti 5 kg si pui la loc 7-8,