| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre avortul medicamentos si cel chirurgical, care e mai riscant, care e mai dureros si ce complicatii pot aparea in cazul amandurora? Imi pare foarte rau ca recurg la un asemenea gest dar Una la mana chiar nu pot sa cresc un copil singura fara sprijin fiindca parintii mei sunt plecati in strainatate si eu sunt doar cu matusa si am doar 18 ani, doi la mana fostul meu iubit fiind un monstru drogat m-a drogat si pe mine punandu-mi ceva in bautura la club dupa care s-a intamplat prostia fara a-mi da seama bineinteles si sincer nu as vrea sa dau nastere unui copil cu malformatii si pe urma sa plang toata viata ca, copilul meu nu e ca restul mai bine fac avort, daca vreti judecati-ma, dar nu vreau sa risc fiindca am o prietena care are un copil de genul si numai imi vine sa plang cand il vad, astept pareri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu are dreptul sa te judece.Este viata ta. Avortul medicamentos se face doar sub stricta supraveghere a medicului ginecolog. Este nedureros dar destul de scump, cam 800 lei. Avortul clasic este mai ieftin dar mai dureros si comporta mai multe riscuri.

| milan9 a răspuns:

Este o crima. :(
Indiferent cate saptamani sunt, acolo s-a nascut si e o fiinta umana.

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| ForWhat a răspuns:

Avortul medicamentos este din cate m-am interesat si eu cel mai bun. Costa in jur de 750 de lei si se face in primele saptamani de sarcina. Sfatul meu este sa consulti un ginecolog. O sa te ajute extrem de mult crede-ma. Si nu te judec este alegerea ta. Ai grija de tine si ai grija in special cine ti-e prieten

| Miguelito a răspuns:

Sunt student la medicină și nu îți recomand avortul medicamentos, fiindcă poate fi riscant. Sunt o grămadă de femei care îți dau contra cost o pastiluță și omoară fetusul, dar nu ești asistată de un specialist. Chirurgical în schimb, este o echipă de medici care se ocupă, iar durerea post operatorie este una banală, ca după o operație de sept. Asta este sfatul meu, alegerea îți aparține. În câte săptămâni este fetusul? De asemenea, îi rog pe bisericoșii anti-avort să-și țină predicile pentru ei, întrucât un copil din viol nu ar trebui niciodată să se nască.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Miguelito):

Avortul medicamentos se face doar in cadrul unei clinici sub atenta supraveghere medicala. Ceea ce pomenesti tu cu femeile binevoitoare este clandestina.

| criss00 a răspuns (pentru Miguelito):

Pai ciclul menstrual mi s-a terminat în 4 martie și "prostia" s-a întâmplat prin 7, 8 deci are vreo 3 săptămâni jumate, 4

| corbulalbrosu a răspuns (pentru criss00):

Tu esti 100% sigura ca esti gravida?

| criss00 a răspuns (pentru Miguelito):

Problema este ca mi-e cam frica de avortul chirurgical deoarece poți rămâne infertila și am auzit ca multe femei simt durere severă pe tot parcursul operațiunii și de asta mi-e cam frica și din câte am inteles Îți trebuie și bilet de trimitere de la medicul de familie, dar la mine problema e ca doctorul meu de familie este verișoara mamei și o poate suna sa îi spună, nu se poate fără bilet de trimitere?

| criss00 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Testul mi-a confirmat-o

| corbulalbrosu a răspuns (pentru criss00):

In acest caz da, de acord cu alegerea ta. Insa mai nou se face prin aspiratie cu un fel deaspirator, nu se mai facecu acea lingura numita chiureta.Sepoate si fara bilet de trimitere dar este cu plata.

| criss00 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Și cam cât ar costa fără bilet de trimitere?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru criss00):

Intre 200 si 300 de lei, depinde de la clinica la clinica si de medic Cu bilet de trimitere se face GRATIS la spital dar cu programare.

| criss00 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ok deci sa înțeleg ca o sa mă coste dar asta e, trec eu cumva și peste asta, mulțumesc mult pentru răspunsuri, și apropo cunoașteți prin Cluj ceva clinici medicale bune la care chiuretajul sa nu te facă sa zbieri de durere și unde medicii sa fie destul de specializați în domeniu și care sa se poarte cu tine ca și cu un om și nu ca cu un animal?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru criss00):

La ora actuala sunt o gramada de metode de a limita micsora durerea. Iti doresc multa sanatate.

| criss00 a răspuns (pentru Miguelito):

Dar despre avortul prin aspirație ce poți sa îmi spui? Da-mi te rog toate detaliile

| Felys a răspuns (pentru Miguelito):

Viol ca viol, dar unde mai pui ca si amestecat cu droguri, deja ar apare alti monstruleti care stranesc doar mila si care se chinuie toata viata cu fel si fel de handicapuri

| Miguelito a răspuns:

Nu știu cum e cu procedurile medicilor de familie, cert este că dacă la mine ar veni cineva ca tine și mi-ar explica situația, aș ajuta-o și fără trimitere.

| criss00 a răspuns:

Te crezi mai interesant dacă blestemi impertinentule? Dacă ai fi tu în locul meu ce ai face? Ghinionul tău e ca nu îmi pun mintea cu cei slabi de minte ca tine.