| Claudiu709 a întrebat:

Ce parere aveti despre scolioza moderata lombara dextroconcava la nivel L2-L3.Spatii intervertebrale pastrate?
Cat timp trebuie sa fac kinetoterapie pentru a remedia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Scolioza nu se poate remedia, ea se poate întreție, ține sub control, dacă ai sub 14 ani vei purta corset pentru a stopa evoluția acesteia dacă ai o vărstă mai mare atunci se trece la kintoterapie și sport, de care trebuie să te ții cam toată viața.
Dacă stopezi kinetoterapia reapar durerile.

| Claudiu709 explică (pentru Azµre):

Am 15 ani si fac kinetoterapie e doua ori pe saptamana cu sedinta de o ora.Eu cred ca scolioza imi afecteaza cresterea.
Ce pot face pentru a influenta cresterea in inaltime?

| Azµre a răspuns (pentru Claudiu709):

Sport, înot, este bun și pentru creștere și scolioză, dezvoltarea mușchilor spinali o ține sub control.
Vrei îți pot recomanda un medic foarte bun din bucurești

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pana la 18-20 ani( cand se incheie cresterea ) va trebui sa faci kinetoterapie zilnic daca nu doresti sa ramai cu sechele.

| Zaied a răspuns:

Eu am auzit pe net de niste exercitii tip stretching pentru indreptarea coloanei vertebrale.