| ariana_5123 a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul impotriva cancerului de col uterin? Stiu doar ca isi face efectul pe o perioada de 5 ani dar nu stiu cat la suta este garantat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
ABSOLUT NICIUN VACCIN NU OFERĂ PROTECȚIE 100%, indiferent despre ce vaccin ar fi vorba. Fiecare medicament are și reacții adverse. De acord cu informarea populației privind eficacitatea lui, dar reacțiile adverse oare nu interesează pe nimeni? Asta este cel mai grav: pe afară este vopsit gardul și în curte leopardul, contaminat...
Informează-te întotdeauna care sunt efectele nocive, negative, adverse și apoi ia decizia finală.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte eficient, peste 95% si eu il recomand tuturor femeilor care nu sunt infectate cu HPV.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mariobros, explicatie e simpla. S-a depistat agentul cauzal a peste 98% din cancerele de col uterin: virusul papilloma virus.

| mariobros a răspuns:

De ce s-a realizat vaccinul `doar` pentru cancerul de col uterin? Adica pentru celelalte tipuri de cancer nu se poate realiza un vaccin, ci musai pentru cel de col uterin. Hai sa privim dincolo de strategia de marketing, toti avem ` celule canceroase`, de fapt sunt celule care intr-o anumita conjuctura ( de mediu, stare de sanatate, mod de viata, etc) isi schimba functia primordiala; cum directioneaza `responsabilii` vaccinul la tinta? e o mare vrajeala scopul declara; parerea mea.

| eu_4890 a răspuns:

Ariana sincer.eu te sfatuiesc sa nu l faci...mama mea a fost asistenta... din cauza acestui vaccin cateva fete au murit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte bun, si o sa se faca de acum inainte cum s-a facut si cel antipoliomielitic si rapelurile si toate celalte, lunea este mai reticenta pentru ca este la inceput, dar de bun este bun, au muncit 30 de ani la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E eficient?happy d aia au murit nu stiu cate fete?
Vaccineaza'te.
Vaccinul este cel mai usor mod de a ucide populatiahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dc am primit stupid? ca am zis un adevarat.
ok vaccineaza'te. ai sa vezi tuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mariobros, fiecare tip de cancer de virus de microb se trateaza intr-un mod anume, s-a lucrat numai pe tulpinile de cancer col uterin, sa stii ca nu este usor pentru ca sunt cateva sute, chiar mii, pe fiecare tulpina in parte se fac mii si mii de teste cu antibiotice este o munca colosala sa nu crezi ca este usor, se fac combinatii de medicamente de solventi de substante chimice, se separa moleculele, se creeaza conditii in organisme virtuale cu care se lucreaza, complicat rau, lucreaza medici biologi fizicieni, biochimisti, chimisti,, este o munca titanica, dar doar lucrand intr-un singur sens adica o singura sau mai multe tulpini se ajunge la rezultat, cancerul de colon are tulpini diferite de cele ale altui tip de cancere, pe urma mai este problema fondurilor de cercetare, daca societatile care au alocat bani pentru cancer de col vor cancer de col aia lucrezi, nu altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula fondurile le aloca o comisie care le dispune prioritar spre bolile cu incidenta cea mai mare, cancerul de col uterin are cea mai incidenta fata de celalte boli de cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu Another Girl:d