| micurutza2005 a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul impotriva cancerului de col uterin la fetite? voi l-ati face fiicelor voastre? Astept raspunsuri cat mai precise si argumentate. multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Deci, efectul acestui tip de vaccin, nu dureaza mai mult de 10 ani, deci i se va duce efectul exact cat o sa ai mai mare nevoie de el. Eu personal sunt foarte sceptic asupra vaccinurilor, poate de aia, dar vad ca din ce in ce mai multa lume se opune vaccinarilor si nu cred ca de la prea mult bine.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, eu l-as face fiicei mele si l-as fi facut si eu daca eram suficient de tanara la data lansarii lui (eram deja maritata, amandoi HPV negativi). Producatorii au facut studii clinice foarte mari, in urma carora nu s-au evidentiat probleme reale, reactii adverse serioase. Mai mult, in Romania infectia HPV cu tulpini de mare risc este foarte raspandita si detinem niste recorduri triste (cele mai multe cazuri de cancer de col uterin, cea mai mica varsta de deces prin cancer de col uterin, cele mia multe decese prin cancer de col uterin la femei sub 50 de ani), asta insemnand ca populatia activa sexual in Romania este suspusa unui risc mare. In plus, studiile au demonstrat ca HPV se poate transmite si in ciuda folosirii prezervativului, ceea ce inseamna ca singura protectie este sa te asiguri ca nici unul din partenerii. partenerele tale nu este infectat inainte de orice contact sexual.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. Poate că aș fi fost pro, dacă în familiile noastre ar fi existat cazuri de cancer de col uterin. Dar așa...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sunt o multime de argumente contra dar nu le mai retin ca am trecut de ceva vreme de faza asta de interes. Nu, nu i-am facut.

| CuriousStuff a răspuns:

1. Nu e vaccin impotriva cancerului, e vaccin impotriva HPV.
2. Din punct de vedere medical iti spun, niciun medicament nu se administreaza daca exista risc mai mare sa faca rau decat bine.
3. Li se face la fetite pentru ca fetitele astea isi incep viata sexuala la 12-13-14 ani, adica exact atunci cand sunt inca protejate de vaccin. Vaccinul e "valabil" 10 ani dupa administrare si se face la 9-11 ani, deci fata are imunitate pana la 20 de ani, exact in perioada in care isi incepe viata sexuala si habar nu are cu ce se mananca.
Daca i l-as face, nu stiu. Inca nu am copii si nu stiu cat de bine o sa fiu in stare sa ii educ, dar daca reusesc sa ii explic ce e cu sexul si cand si cum se face nu e neaparat nevoie si de vaccin, depinde si de relatia parinte-copil. Daca e o rebela care abia asteapta sa guste din viata si nici pe la scoala (unde sper ca o sa se introduca ora de educatie sexuala pana o sa am eu copii) nu da sa invete macar de acolo, vaccinul ar intra in discutie.

| Kogaion a răspuns:

Eu sincer, desi nu sunt medic sau lucrez in domeniu, citesc presa straina si am vazut foarte multe controverse despre acest vaccin, unii spun ca, chiar el ar provoca un risc mai mare de cancer, acum o parere sincera, nu stiu de ce i-ai face unei fetite acest tip de vaccin, cancerul de col, nu este frecvent la fetite, mai ales daca nu au fost infectate cu HPV.

| micurutza2005 explică (pentru Kogaion):

Pai tocmai ca vaccinul vine la medicul de familie ca si celelalte vaccinuri pentru copii si normal ca se face acum ca si celelalte doar nu se fac cand esti adulta si deja esti expus acestui tip de cancer... uterin...

| Kogaion a răspuns (pentru micurutza2005):

Deci, efectul acestui tip de vaccin, nu dureaza mai mult de 10 ani, deci i se va duce efectul exact cat o sa ai mai mare nevoie de el. Eu personal sunt foarte sceptic asupra vaccinurilor, poate de aia, dar vad ca din ce in ce mai multa lume se opune vaccinarilor si nu cred ca de la prea mult bine.