| Jager a întrebat:

Ce pot face pentru a-mi recapata mirosul si gustul?
Sunt racit. cateodata imi mai revin, dar pe termen scurt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci gargara si inhalatie cu apa puternic sarata, in care faci si infuzie concetrata de musetel.
In cateva zile trece si raceala si iti recapeti si simturile.

| Donsavas a răspuns:

Este un mecanism de aparare prin care se urmărește diminuarea apetitului. Corpul doreste sa sprijine imunitatea, nu sa reia digestia.

| kar1GaNNN a răspuns:

Ia medicamente pentru răceală

| Xaya a răspuns:

Nu mai poti simti mirosul din cauza mucusului care ti-a acoperit receptorii si tot ceva asemanator si la gust. In principiu trebuie sa iei medicamente care sa se concentreze pe evacuarea cailor respiratorii. Iti dai seama ca o sa scapi atunci cand incepi sa elimini mucus verde-galbui. Daca iti tragi nasul si simti ca vine pe gat scuipa, nu inghiti! Asta daca vrei sa te vineci rapid! Si eu sunt racita dar nu am intalnit niciodata situatia in care sa imi pierd niste simturi. happy