| liviunm a întrebat:

Sunat racit si de la um timp nu mai simt gustul si mirosul la mancare cauze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauza este RACEALA.
Din cauza racelii, simturile importante la nivelul capului se amelioreaza: intai simtul mirosului (nasul infundat), dar si gustul si/sau auzul se poate slabi temporar.
Mai rar, si vederea poate fi afectata.
Motivul este unul "simplu": nasul, gura si urechile comunica intre ele, iar in caz de infectie pot fi afectat si ochii (care comunica si ei si cu nasul).

| Adry05 a răspuns:

Din cauza racelii

| QElenaBoghiu a răspuns:

Când nasul este inflamat produce o cantitate mai mare de mucozităţi cu scopul de a elimina „intrusul", fie el un virus au un alergen. Iar mucusul fiind mai mult şi mai gros ajunge să acopere receptorii de miros, astfel că moleculele de miros ale alimentelor nu mai pot ajunge la ei.

Problema este că simţul gustului depinde în foarte mare măsură de miros.

Singurele gusturi pe care le simţi sunt amar, acru, dulce şi sărat. Amestecul acestora este îmbunătăţit de mirosul alimentului pentru că moleculele de miros ajung foarte uşor din gură până la recpetorii de miros din nas

Multă sănătate.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Răceala este singura vinovată pentru lipsa anumitor simțuri.Iți recomand să nu iei anumite tratamente pentru răceală, fără prescripție medicală pentru că se poate agrava sau chiar mai rău.Intreabă medicul de familie sau farmacistul despre tot ce trebuie să ști în legătură cu tratamentul pentru răceală.

| gogu220 a răspuns:

Răceala asta văd că si scrisul ţi la deviat.
Sau asta e nativ?

Răspuns utilizator avertizat
| MihaiEugen a răspuns:

Probabil de la antibiotic