| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa treaca cat mai repede o infectie urinara? E groaznic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Aoleu, fugi la medic de urgenta. O sa-ti dea un antibiotic in functie de bacteria care a provocat infectia (daca iei antibiotice dupa ureche e posibil sa le iei degeaba). Ca adjuvant ia Urinal Akut, dar fugi la medic, ca daca nu tratezi cat mai repede infectia, 1 la mana: se agraveaza(vei incepe sa urinezi cu sange, infectia va urca la vezica si rinichi) si 2 iti maresti sansele de recidiva.
Du-te la medic si nu mai sta pe ganduri. Iti spun din proprie experienta, m-am procopsit cu asa ceva anul trecut (taman in sesiune) si nu m-am simtit mai bine pana nu am luat tratamentul potrivit(si eu am stat si am asteptat, crezand ca o sa treaca de la sine, pana am vazut ca nu-mi trece si a trebuit sa merg la medic. Am avut noroc ca nu apucase sa se agraveze, m-am dus relativ repede (dupa 2 zile de la aparitia simptomelor).
Aa, inca ceva! Consuma multe lichide, ca sa facilitezi eliminarea bacteriilor!

10 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Ia Urinal akut. E f bun.

| Adina77 a răspuns:

De unde stii ca-i infectie urinara?
Spune simptomele.

| Maia7 a răspuns (pentru Adina77):

Usturimi, nevoia de a urina din 2 in 2 minute...

| Adina77 a răspuns (pentru Maia7):

Nolicin, un comprimat la 12 ore, de doua ori pe zi., 7 zile.
Asociezi si No-spa daca ai dureri in abdomenul inferior, una pe zi.

| Mon_Monyk_1973 a răspuns (pentru Adina77):

Eu am fost la medic i-am zis simptomele am scurgeri albicioasese pe unde urinez si doctora mi-a zis ca am infectie urinara iau metronizador ...alfa ...si ciprofloxacina
Eu zic ca este candidoza ca mam documentat de pe net dupa simptome...dar doctora mi-a zis ca este infectie urinara

| alexandraalis a răspuns:

Mai intai mergi la medicul de familie pentru un bilet de trimitere sa faci o analiza de urina: urocultura cu antibiograma.
Iti mai trebuie adeverinta de salariat vizata la casa de asigurari de sanatate sau adeverinta de elev daca esti inca la scoala si actul de identitate.
Cu adeverinta si biletul de trimitere si recipientul de urina te prezinti dimineata pana in ora 9 la policlinica.
Toate aceste documente iti sunt necesare pentru a te scutii de plata analizei care costa aproximativ 40 de lei.
Daca vrei poti sa platesti analiza si in acest caz nu iti mai trebuie documentele scrise mai sus, doar actul de identitate.
Este foarte utila aceasta analiza in stabilirea exacta a antibioticului la care este sensibila bacteria care a produs infectia urinara.
Cu rezultatul mergi la medicul de familie sa-ti recomande tratament.
Pana atunci poti sa iei no-spa pentru durere, bea multa apa sa urinezi cat mai des, sa se curete vezica.
Acum sa-ti spun cum recoltezi urina pentru urocultura.
Dimineata te speli cu apa si sapun in zona genitala, apoi urinezi astfel primul jet de urina il lasi sa curga in wc si recoltezi in recipientul steril al doilea jet de urina. Nu trebuie sa-l umpli cu urina.
Sanatate.

| katy a răspuns:

Mergi la medic sa-ti prescrie o reteta cu antibiotic

| LXandro a răspuns:

Poti incerca ceaiul natural Urogal de la Herbaway.
http://herbaway.ro/product/urogal/

| xiuxiu a răspuns:

Am avut si ceva de genu, cu alte cuvinte cestita si medicul mi-a prescris un tratament, de atunci nu mai am probleme, dar ma pazesc de frig, asta cam ar trebui sa faci si tu!