| ionutgrigore a întrebat:

Ce pot sa fac daca nu am deloc vointa? ma refer la toate felurile in care se manifesta vointa: trezit de dimineata, mancat normal, lasat de tigari, activitate de orice fel. Am ajuns, cu parere de rau, la concluzia ca imi place sa stau degeaba, sa nu fac nimic, si fac asta deja de 2 ani, cu facultatea stau foarte prost(pentru ca nici nu invat, nici nu ma duc), ai mei s-au imbolnavit muncind pentru mine si nu-si permit sa ma mai tina mult pe banii lor. Nu stiu daca am vreo problema ceva, doar ca ma simt neputincios, am o stare generala de lipsa de pofta de mancare, lene, somnolenta. Nu mai am deloc activitati si nici chef sa incep vreuna. Nu stiu cum am gasit vointa sa intru si sa intreb ceva aici. Sper sa fiu luat in serios, pentru ca nu stiu ce sa fac. Totul se duce de rapa pentru mine, si eu de trei saptamani de cand a inceput facultatea am lipsit la 80% din ore. Deja nu ma mai suport, restantele le platesc degeaba ca nici nu incerc sa le iau. Ma astept sa primesc un raspuns care sa-mi schimbe radical punctul de vedere asupra modului de viata, desi sunt constient ca nu se poate, totusi sper, mai mult decat atat nu pot sa fac. (program zilnic: trezire la 2-3 dupa-amiaza{degeaba imi pun alarma, nu ma trezesc niciodata}, mancat, stat degeaba, iesit la magazin pentru paine lapte si tigari, facebook{doar ma uit, rar interactionez}, 9gag, bancuri, {orice ma poate amuza macar putin}, poate film, poate citit, poate chitara, in rest pierd vremea pe 8ballpool pe miniclip si alte nimicuri pana pe la 4-5 noaptea). Sper ca raspunsurile pe care le voi primi sa fie date cu seriozitate si simt de raspundere. Daca nu ai nimic de spus, nu-mi spune nimic. Astept si multumesc anticipat. Numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chio9 a răspuns:

Dao-n p*m de tiroida ca nu ai nimic.
Asa-s si eu de ceva vreme.

Daca consumi alcool, sa nu mai consumi.

Incearca sa te trezesti devreme, 8-9 si o sa ti se faca somn seara, culcate mai devreme, ca sa poti sa-ti reglezi programul.

Lasale dracul de jocuri ca deja esti mare traba sa te gandesti la viitor.

Gandeste-te la ce ai vrea tu sa ajungi in viata, gandeste-te la aprinti tai care se lupta ca sa ajungi tu cineva iar tu c faci?
Ia schimbate un pic si aratele cine esti tu cu adevarat, lupta sa ajungi cineva in viata si apoi oti sa stai cat vrei si sa pierzi timpul.

Am si eu o stare de somnolenta deam pixu, asta-i din cauza ca nu bem apa, organismu noastru este secat si ca sa se simta inviorat si in forma are nevoie de apa, eu daca beau un pahar de apa pe zi in rest cola.
Si eu am de schimbat multe dar as aincet schimb. Ca crede-ma m-am saturat si eu de mine!

Sfatul meu, imbeatate intro seara calumea distreaza-te cat poti si apoi SCHIMBATE!

O iei de la caat dar esti altul.
Faci facultatea si nu eis nimic apoi vei fi obligat s amuncesti cu ziua, si crede-ma nu-ti doresti asta.

Eu vara trecduta am terminat liceu si pl ca n-am invatat la bac si am picat, dar acum stau deam pixu acasa de lucru nu gasest oricat am cautat si oricum e foarte greu sa lucrezi si ei bani putini.
Am lucrat in Germania dar crede-ma asta m-a facut sa-mi fie frica d elucru si sa ma apuc de invatat sa merg la facultate.

Fa-ti un program nou, dimineata te trezesti mai devreme mergi rin piata te intorci faci ordine pornesti muzica mananci aoi facutate seara cand te intorci mai un film si somn.

Lectia 1
O cioara statea intr-un copac, lenevind toata ziua. Un iepuras o intreaba: "Pot si eu sa stau ca tine si sa nu fac nimic toata ziua? Cioara ii raspunde: "Normal ca poti. De ce nu?" Bucuros, iepurasul se aseaza langa copac si se odihneste. O vulpe sare dintr-un tufis, il prinde si il mananca.

Morala: Ca sa poti sta toata ziua sa nu faci nimic, trebuie sa te afli intr-o pozitie foarta inalta.

11 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Mergi cand ai timp la medic pentru niste analize la tiroida, eu stiam ca dansa da simptome de oboseala si ce ai mai scris tu. Iti propun o perioada (nu mult, in jur de o saptamana) in care sa observi ce fac ceilalti din jurul tau. Cum se comporta, cum reusesc sa invete, iar apoi inainte de culcare stai si reflecteaza la ce ai observat in acea zi. Gandeste-te "Ei pot sa ...Eu de ce nu pot? Cum pot face sa...". Dupa aceasta saptamana de observatie incearca sa pui in aplicare ce ai invatat. O zi frumoasa!

| Felys a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci niste analize de glanda tiroida,aia cand este lenesa da astfel de manifestari,in special somnolenta, lipsa de vointa, de energie, mergi la endocrinolog si fa-ti investigatii, sanatate

| CityOfSatan a răspuns:

Trebuie sa constientizezi singur ca fara ambitie si vointa nu ajungi nicaieri.Gandeste-te ca ai o varsta, si trebuie sa iasa ceva din tine in viata asta.Trebuie sa ajungi independent.De ce mai platesti la facultate daca nu servesti? Pai organizeaza-te,nu mai pierde timpul pe porcarii,invata,mergi la faculta,fi atent, iesi la o plimbare, ia niste aer curat, si revino-ti! In viata asta nimeni nu iti poate da suficiente motive sa te schimbi.TU numai tu esti in masura sa realizezi in ce situatie te afli, si ce poti sa faci sa o schimbi! Hai capu' sus!

| JIJ a răspuns:

Incearca sa stai treaz intr-o noapte iar a doua zi oricat de somn ti-ar fi sa nu dormi, ci sa te culci seara pe la 8 si sa vezi ca apoi o sa te trezesti dimineata. Incearca sa ai incredere in tine si sa crezi ca si tu poti fi mai bun decat esti. Incepe cu lucruri mici, cum ar fi : sa stai mai putin la calculator, sa te plimbi, sa citesti; sa-ti gasesti niste prieteni si sa mergi mai des la facultate(chiar daca nu prea te trage inima sa te duci). Apoi sa incerci sa nu mai stai mult la calculator, cred ca el te-a adus in starea asta. Alegerea este a ta. Poti fi un om bun de nimic, sau poti demonstra ca tu poti mai mult decat cred ceilalti. Succeswinking.

Răspuns utilizator avertizat
| sleeky1532 a răspuns:

Daca aveai ceva la tiroida sunt sigur ca nu mai incapeai pe usa decat cu vaselina. Se numeste sila si este cel mai bine combatuta cu mult somn. Daca ai nevoie de energie...da pe gat o sticla de pepsi de jumate si rezolvi totul....mai dai si in diabet.

| ionutgrigore explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, nu ma asteptam sa ma bage cineva in seama.
Acum, am 2 ani de cand sunt asa, mai precis de cand am plecat de acasa si am venit in Bucuresti. Am fost un elev foarte bun in generala si in liceu si am avut note chiar maricele (am intrat la liceu cu vreo 9, 40, am luat bacul cu vreo 8, 70 si am intrat, fara sa vreau sa ma laud, la Arhitectura Ion Mincu Bucuresti cu 8.04 (buget si bursa, locul 54 din 1300). Observ ca ma face sa ma simt mai bine faptul ca scriu despre mine, asa ca o sa continui.
Multe lucururi pe care le-am realizat i le datorez mamei mele, care ma trezea de dimineata. Nu cred ca am lipsit o saptamana tot liceul(adica sa nu plec de acasa) si asta datorita mamei ca ma impingea de la spate. In a12a am avut un an greu: Cambridge, pregatire la arhitectura in Bucuresti saptamanal(eu sunt din Ploiesti), prega mate M1 + restul pentru bac, si cred ca dupa anul asta greu am zis 'imi bag picioarele, merit o pauza' si pauza asta inca se desfasoara. Am picat anul 1 (bineinteles, nici la examene nu m-am dus, chiar daca la unele nu trebuia decat sa fii prezent ca sa treci) si tot nu m-am invatat minte. Imi place sa cred ca ma duce capul si ca nu-mi trebuie decat sa fiu prezent la cursuri ca sa trec o materie si nu trebuie sa invat individual prea mult.
Acum ca am mai completat putin tabloul, poate ca e totul mai clar pentru toata lumea. In sfarsit am trecut si eu anul 2 si, oricat mi-am promis sa fac treaba, iata-ma azi (dupa multe zile in care n-am vazut soarele decat pe geamul de la balcon) stand la ora 3:21 fara somn sau tragere de inima, plangandu-mi de mila. Nu stiu ce sa fac, am incercat in acesti 2 ani mai tot ce mi-ati propus, am nevoie de ceva mai mult, am nevoie sa fiu ceva mai robot(adica sa fac lucrurile fara discutie si fara sa gandesc prea mult), nu stiu. Imi place sa citesc pareri diferite asa ca va rog sa imi dati cat mai multe pareri, iar eu voi selecta ceea ce imi trebuie din fiecare. Va multumesc.

| AndruskaC a răspuns:

Domnule viitor arhitect(cred ca iti place ce auzi)happy
Daca vrei sa dispara acel "viitor" inlocuieste-l cu prezentul.
Pur si simplu pune-te in situatia unui om de inalta clasa,care are multe pe cap,adica un arhitect in cazul tau. Spune-ti si repeta asta ca nu ai timp de fleacuri,esti prea important pentru prostii din astea(nimicurile despre care vorbesti),si cauta mai bine niste motivatii(pe mine ma ajuta cand nu reusesc sa fac ceva-in cazul tau sa te trezesti- ai putea sa iti impui ca daca timp de o sapt(pentru inceput) ai reusit sa te trezesti la aceeasi ora, sa mergi la toate cursurile si sa te culci la o ora rezonabila, sa te premiezi-poate cu o noua bluza, sau o prajitura, sau o iesire la sfarsit de sapt, ceva ce sa te motiveze..Incearca sa te tii un timp cat mai ocupat in afara casei, sa iti cauti poate un job part-time...sau prieteni noi.
Daca acum cand ai timp de toate nu faci alegeri bune si o iei pe cai gresite sau adopti un stil de viata de care nu esti prea multumit si te inteleg,da-o in masa de viata. Esti tanar, profita de asta si fa-le toate la timpul lor. Cauta sa intri in contact cu oamenii, sa iti faci prieteni(si o prietena/iubita in cazul in care nu ai), iesi si distreaza-te in alte moduri decat bancuri si jocuri.
Vine primavara, mergi si alearga daca te ajuta seara pe la ora 20, iar cand te intorci vei fi obosit fizic, si vei vrea sa dormi. Mergi la sala, sau daca nu iti place sportul fa alte activitati care impun iesirea din mediul tau "comod".Pur si simplu organizeaza-te asa incat sa te poti duce la cursuri si sa interactionezi cu oamenii. apoi va veni de la sine totul.
Sper ca intr-o zi sa vad sub aceasta postare un link care sa ne directioneze catre site-ul in care iti faci reclama afacerii tale, sa fii un arhitect de succes!
Ai putea sa incerci cateva sedinte la psiholog, cred ca te-ar ajuta sa te regasesti si sa te organizezi.
Asteptam vesti de bine! happy

| Alexa32 a răspuns:

La fel ca tine ma simt si eu.E asa de scurta viata si cele mai simple lucruri, cea mai simpla disciplina, acea de a ne trezi dimineata sau de a ne spala pe dinti, nu o putem avea. Sunt foarte multi in aceeasi situatie, dar care nu cer ajutorul. E bine ca esti constient si ca vrei sa te schimbi. Eu iti spun doar ca merita orice schimbare mica. Chiar daca poate fi groaznic la inceput si intreg organismul iti spune sa te opresti chiar si alergatul in parc iti va face bine. Nu te astepta la schimbari radicale si dintr-o data. Fiecare schimbare mica, chiar daca te culci cu o jumatate de ora inainte si te scoli mai devreme, chiar daca-ti pregatesti micul dejun, pe care-l vroiai de ceva vreme, e ceva. Vointa e o arta, se invata, se construieste, la mine nu a venit natural. E o lupta continua cu lenea, cu neincrederea, cu lipsa de chef, de energie, dar o sa vezi ca daca-ti notezi fiecare schimbare mica, fiecare progres mic, vei prinde curaj sa incerci mai mult, sa te depasesti, sa vrei sa devii mai mult decat esti acum. Iar rezultatul te va implini. Pentru acea stare, merita sa investesti in fiecare zi putin cate putin. Investesti efort, lupta dar te vei simti mai fericit. In starea asta nimeni nu se simte fericit, de aceea cautam raspunsuri, cautam sa facem ceva. Multa bafta!

| Chircu_Cristian_1990 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa-ti faci o prietena...if you know what i mean... happy

| Dumitrescu_Sorin_1989 a răspuns:

Salut! Am gasit si eu intrebarea ta si sunt tare curios, Suntem in 2018, cum decurg lucrurile pentru tine? Ti ai rezolvat problema?