| împreunăfacembine a întrebat:

Ce pot sa fac sa nu imi mai miroase picioarele? Transpir foarte tare si in slapi, iar daca umblu fara ciorapi mereu im isunt umede picioarele iar acea transpiratie miroase ingrozitor.

Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te speli cu apa cu otet.
Sau te dai cu pudra de talc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Găsești la Deichmann spray special pentru pulverizat în încălțăminte. Eu mereu cumpăr de la ei.

| Briannaa12 a răspuns:

Bună! Găsești pe net sau în farmacii pudra Odaban pentru picioare. Odabanul inhibă transpirația, practic blochează activitatea glandelor sudoripare și tu rămâi uscat în zona în care aplici. Sau dacă nu ramai 100% uscat, în mod clar se reduce semnificativ cantitatea de transpirație, cu cel puțin 70-80%.E foarte bun, e o substanță mai puternica, care are efecte mult mai puternice decât un antiperspirant neobișnuit. Se folosește în tratamentul hiperhidrozei (transpirație excesiva), practic e un fel de medicament. L am folosit în varianta spray pentru axila și nu îmi mai ud bluza deloc la subraț, am rămas uluita, jur. Deci daca folosești pudra aia, o sa ai picioarele ori total uscate, ori aproape total uscate. Dacă totuși după ce folosești Odaban vezi ca mai transpiri puțin și mai mirosi puțin, ia un deodorant spray cu un miros super fresh și eventual mai acrișor, nu dulce (ca mirosul dulce se combină foarte nasol cu transpirația). Ăla ar trebui sa neutralizeze mirosul și ai scăpa de problemă. Acuma bănuiesc ca și pantofii emana un miros mai neplăcut dacă i ai purtat și ai transpirat în ei. Ideea e ca trebuie sa te asiguri ca și pantofii sunt curați, altfel degeaba te dai cu Odaban și spray ca picioarele tale tot vor mirosi puțin, vor prinde miros de la încălțăminte. Ce poți sa faci: ori iti iei pantofi noi, ori dacă sunt din ăia de se strică dacă ii speli exista un spray la farmacie, dar și în supermarketuri : Sanitol dezinfectant de încălțăminte, ala promite ca omoară bacteriile și înlătură mirosurile neplăcute, e foarte bun. O varianta super ieftina ar fi și sa iei bicarbonat de sodiu de la magazin, costa mai puțin de un leu plicul, il torni în pantofi, il lași cât poți tu de mult, eventual peste noapte și ăla absoarbe mirosurile, de aia se folosește și de către gospodine în frigider ca să nu pută frigiderul a tot felul de mâncăruri laughing). Șosetele neapărat schimbate zilnic sau de mai multe ori pe zi dacă ai nevoie, sa fie și ele spălate, curate. Dacă te dai cu Odaban, cu spray și ai șosetele și încălțămintea curate, iti promit eu ca nu vei avea nici măcar urma de miros neplăcut la picioare. Dar vezi ca Odabanul începe sa aibă efecte după câteva utilizari, apar treptat, citește mai multe pe site-ul Odaban. Adică nu vezi din prima schimbarea wow, ci cam după câteva zile. Vei transpira din ce în ce mai puțin pana vei vedea ca nu mai transpiri mai deloc. Primele 2-3 săptămâni trebuie sa te dai zilnic, apoi doar la nevoie, când vezi ca încep sa ti transpire din nou picioarele un pic mai mult. Bafta, sper din suflet ca ti am fost de ajutor și chiar as fi curioasa sa aflu, în caz ca vei face toate astea, dacă ești mulțumit de rezultat!