| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...am si eu o problema cu transpiratie! nu mai stiu ce sa ma fac transpir foarte abundent cind retraiesc si cind ma duc la scoala. am incercat toate antiperspirantele dar nu ma ajuta, dar acum am gasit ca soda de natriu ajuta si chiar(in privinta mirosului) ajuta doar nu la scoala. ajungind la scoala transpir si incep sa transpir inca mai tare deoarece nu ma simt comfortabil si crezind ca miroase urit eu transpir si mai tare si nu stiu ce sa mai fac. toti ar crede cum poate sa miroase urit de la fata si cit poate sa transpire.stie cineva vreun ceva cum sa fiu mai relaxata si sa fiu mai indrazneata.sau soda de mincare +antiperspirant reduce cu totul mirosul de transpratie? va rog frumos sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Ar fi bine sa mergi la un medic dermatolog pentru investigatii si tratament. Informatii despre tratamentul transpiratiei excesive gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/hiperhidroza-sau-transpiratia-excesiva

| ASIGURATORUL a răspuns:

Incearca sa dizolvi bicarbonat in apa calda si aplica in locurile unde transpiri, sau aplica pudra de talc.

| gioia a răspuns:

Cel mai posibil e sa ai o problema hormonala la varsta ta. Ca sa scapi sigur de transpiratie mergi la medicul de familie si cere sa iti dea o trimitere pentru analize de sange tip determinarea hormonilor, hemograma, calciu, fier, magneziu pentru ca poti avea si o lipsa de vitamine si minerale in sange.

| maryangelll a răspuns:

Singura solutie este sa mergi la un medic specializat in domeniu. Acese "remedii" pe care le-ai gasit tu te pot scapa temporar de transpiratie, dar nu de tot.

| Miky85 a răspuns:

Si eu am avut ceasta problema ani de zile si ma gandeam ca nu o sa mai scap niciodata de ea. Transpiram foarte mult la axila, cumparatul hainelor era o adevarata problema pentru mine, nu puteam purta camasi sau bluze strimte, colorate. Sora mea care are aceeasi problema a descoperit un antiperspirant/tratament care a fost miraculos.
Ma gandeam sa imi fac operatie cu toxina botulinica dar e destul de scumpa si efectul dureaza cam 6 luni. De cand folosesc acest produs viata mea s-a schimbat complet, pot purta orice gen de bluza si problema transpiratiei a disparut complet. Produsul se numeste Perspirex si poate fii comandat dupa ocazii.ro costa 55ron dar dureaza 3 luni, in cazul meu mai mult pentru ca deja il folosesc de cateva luni si nu trebuie sa aplic decat o data pe saptamana.
il recomand din toata inima si sunt sigura va ajute si pe voi
http://www.okazii.ro/......irant.html

| jimmyjummy a răspuns (pentru Miky85):

Miky asta e bun si pentru barbati?

| bublic111 a răspuns (pentru Miky85):

Miky eu am gasit un alt produs se numeste drysol in urma lui tot nu transpir doar are un minus, dupa ce il aplici incepe sa ma intepe si ma maninca. l-am folosit in jurul la o una iarna si am inceput sa il folosesc din nou prin aprilie, mai. si acum vara am observat ca am niste mincarimi si intepaturi la sini si linga axile... am inteles ca antiperspirantele acestea mai puternice impotriva hiperhidrozei contin clorura de aluminiu care opresc transpiratia dar care si pot provoca cancer de sin. iar acum nu stiu ce sa fac?