| Ioananmt a întrebat:

Ce prere aveti despre sinuciderea madalinei manole?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Amelia_5771 a răspuns:

Suicidul este actul de maximă agresiune. Ceva mai puternic şi mai intens nu există. A lăsat atâtea suflete marcate pentru totdeauna : părinţii, soţul, fratele, şi nu în ultimul rând copilaşul ei care de abia poate spune "mama". Avea totul în viaţă : carieră, familie; Dar nu suntem noi în măsură să o judecăm. A fost şi va rămâne o mare artistă a muzicii româneşti. Acum mai rar poţi auzi astfel de muzică. Dumnezeu să o ierte şi s-o odihnească în pace!

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca o sarit din lac in put. Adica, o scapat ea de criza, dar unde-i ea acum nu poate sa fie mai bine. straight face

NOname
| NOname a răspuns:

Se spune ca unii i-si iau propria viata, cand raman fara prieteni, cand se simt singuri, parasiti. Sincer nu cred, ca Madalina Manole nu avea prieteni, cu care sa vorbeasca, carora sa se destainuie. Avea extrem de multe persoane dragi, apropiate, care o iubeau, o adorau, si cu siguranta pe cateva dintre ele le putea sa considere prieteni adevarati. Cred ca problema a fost una mult mai complicata, adanca, complexa. A fost o depresie veche si agravata in timp, provocata de mai multe lucruri. Cred, ca se stransesera prea multe de-a lungul anilor si a cedat psihic, n-a mai vrut/putut sa traiasca. In general artistii gandesc putin diferit/altfel fata de oamenii obisnuiti. Asa ca n-ar trebui sa evaluam decizia ei din perspectiva proprie. Are o melodie foarte frumoasa, in care spune: "...Doamne de-as fi o floare de-o zi, ca florile n-au amintiri...". Amintirile sunt foarte importante pentru noi, insa de multe ori tocmai ele devin inamicul nostru numarul unu! Nu ne lasa sa dormim, sa respiram linistiti, sa ne traim viata in prezent cu zambetul pe buze. Cred ca acesta a fost si cazul Madalinei. Plus, ii era frica de batranete: fizica si cea de artist. Probabil se simtea depasita, nefericita, neinteleasa.
O apreciez foarte mult! Ne-a daruit multe melodii frumoase, pacat ca n-a mai rezistat presiunii, insa nu vreau s-o judec...
Sa se odihneasca in pace! Sper, ca acum ii e mai bine! Desi mare pacat de familia ei! Nici nu vreau sa-mi imaginez prin ce trec acei oameni, si prin cate greutati va fi nevoit sa treaca fiul ei, o sa-i fie greu fara mama, si culmea - nici macar amintirile despre mama nu ii vor ramane. Trist.
Cateva dintre trairile ei sufletesti de-a lungul vietii, niste melodii frumoase si foarte actuale: "Cine esti tu?!" http://www.youtube.com/watch?v=P6ypXBagnhk&feature=related , "Suflet gol" http://www.youtube.com/watch?v=4rR7LTSgcBg&feature=related , "Tu n-ai avut curaj" http://www.youtube.com/watch?v=DryQENgC7TE&feature=related , http://www.youtube.com/watch?v=yxCQvzAbP4c&feature=related .
Si in incheiere un ramas bun - "Si vei pleca" http://www.youtube.com/watch?v=z_QvuXKhlHY&feature=related .
Doamne de-AI fi o floare de-o zi, ca florile n-au amintiri!

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Am mai dat răspuns la întrebare la
http://www.tpu.ro/......un-val-de/

| Clever a răspuns:

Daca a fost sinucidere, a fost pentru ca probabil nu a gasit alta alternativa. Daca a fost crima.asta ramane de vazut.

| lifeistough a răspuns:

Sper ca no sa dea televiziunile de muzica toata ziua buna ziua melodiile ei la fel cum au facut cu Michael Jackson!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma abtin sa jignesc direct deci spun doar atat, doar o prostie.
Nici nu imi pasa de ea daca a fost atat de josnica sa refuze darul dat de Dumnezeu cu dragoste.oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost bolnava a cazut in depresie si nu trebuie sa o judecam.

| ᵖᵘᶠᶠʸˡᶤᶜᶤᵒᵘˢˢ☠ a răspuns:

Subiectul ăsta a devenit tabu şi începe să mă calce pe bătături.Toţi avem greutăţile noastre, ca orice om, şi nu trebuia oricum sa recurgă la un gest atât de necugetat. A fost alegerea ei, dar prea se face tam-tam după moartea ei. După ce moare cineva imediat apar 1001 de fani înfocaţi.Aiureli. laughing :p