NOname
| NOname a întrebat:

Ce parere aveti despre decizia Madalinei Manole de a pleca din viata?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nimeni nu poate sti motivul pentru care si-a luat viata. Cred ca a fost o lupta cu ea insasi, cu slabiciunile ei. Uneori, cand ai tot ce-ti doresti, nu sti ce sa faci cu acele daruri. Vrei mai mult si mai mult. Cred ca o vina o au si prietenii, pentru ca s-a vehiculat ca avea foarte multi prieteni si fani, dar care nu si-au dat seama de schimbarea ei. Eu consider ca zambetul si exuberanta ei era o masca care ascundea o suferinta sufleteasca enorma, o neimplinire sufleteasca. Si mai mult, cred ca pierderea primului sot, care a fost pentru ea tata, prieten si sot, a demoralizat-o enorm. Chiar daca ulterior toate dorintele ei s-au implinit, ceva a ramas nerezolvat sau s-a considerat vinovata de ceva. O cauza ar mai fi o depresie post -partum, dar nu cred in acest motiv, intrucat copilul era deja mare si parea fericita ca-l are.Alt motiv ar fi dezamagirea nearatata din familia sa. Nimeni nu stie daca ea era intr-adevar fericita cu sotul actual. Multe femei isi declina fericirea, dar in sufletul lor sunt serbede de acest sentiment. A fost o perfectionista si nu s-a putut impaca cu jumatatile de masura.
Chiar daca un om pare puternic, ca si un boxer sau luptator, inlauntrul lor se ascunde un suflet sensibil si de neinteles. Tocmai de aceea arata ceea ce nu sunt!

Regret ca a luat aceasta decizie, care arata ca a avut curaj si determinare absoluta.Chiar daca era credincioasa, slabiciunile au doborat-o. Dumnezeu s-o ierte!

37 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Plecarea ei este foarte repede și fără înțeles.
După finalizarea cercetărilor se poate spune ce anume a dus la decesul aceste femei care se presupune că o ducea bine!
Păcat că a plecat atunci când se împlinise ca femei, soție, mamă.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Proasta decizie! Dupa ce pana la 40 de ani nu reusise sa aiba un copil si cu atatea eforturi l-a avut...acum il lasa orfan! Dar se pare ca era o depresie post nastere, care dureaza la unele persoane ani intregi! A fost horarata sa reuseasca, dupa ce a avut o tentativa nereusita acum o luna! Pacat de copilul ala!

mariana
| mariana a răspuns:

Este o decizie fatala, care n-ar trebui luata de nici un om. N-o judec pentru ca nu am cum, nu sunt eu cea care are putere in acest domeniu. Eu pot doar sa ma gandesc la piederea familiei ei, in special a fiului ei, inca mic si neajutorat, la pierderea noastra a fanilor ei, care am pierdut-o pe "Fata draga" a Romaniei, o artista deosebita, care a cucerit inimile multora dintre noi. Sunt deja la al 4-lea raspuns cu aceasta tema si mai vreau sa adaug doar ca, ma rog ca Bunul Dumnezeu s-o ierte si s-o calauzeasca spre drumul de lumina, sa-i aduca in suflet linistea dupa care a "fugit" toata viata.
Pacat ca n-a vazut ca, prin gestul sau renunta la cel mai important lucru, la viata, care si asa este scurta si care poate sa-ti ofere zile "senine", daca stii sa te degajezi de unele lucruri pe care le crezi importante si sa-ti faci loc in viata pentru tine, sa-ti aloci timpul pentru dragoste, pentru intimitate si timpul pentru "vitrina" sa-l mai reduci putin, pentru a nu-ti epuiza fortele. Cand vrei sa le faci pe toate, nu reusesti intodeauna si atunci urmeaza dezastrul, ce afecteaza psihicul.
Madalina, muzica ta va ramane pentru noi inscrisa cu "foc" in inimile noastre pentru ca, plecarea ta tragica de pe pamant, ne-a sfasiat sufletele.
Condoleante familiei tale si pentru tine "drum de lumina" si sa-ti gasesti linistea spiritului tau.
Dumnezeu sa te odihneasca in pace si sa te ierte.

| Barajag a răspuns:

Nu suntem noi in masura sa judecam aceasta fapta savarsita de ea, fiecare om are problemele lui, imi pare sincer rau de ea, ne-a incantat inimile cu melodiile ei. Mie imi placea enorm "Fata draga", Te-am vazut, mi-ai placut","Ei si ce" si multe altele.Foarte trist, nu mai am cuvinte. Dumnezeu sa o ierte1

| JeSa a răspuns:

O respect pentru fosta carieră a ei. În rest, despre decizia ei: ''şi-a luat singură VIAŢA'' (Dumnezeu să o ierte!), părerea mea că, această înfăptuire se rezumă, doar la ''actul de laşitate'' (şi nu numai!). Îmi pare rău, să zic asta, dar ăsta e adevărul!

| micurutza2005 a răspuns:

De necrezut, asa ceva nu poti face decat daca ai probleme la cap si ai nevoie de un psihiatru clar, cum sa iti lasi copilasul al nimanui si sa pleci ca o lasa din viata orice problema ar fi avut trebuia sa o infrunte ca pe celelalte probleme ce le-a mai avut si sa se gandeasca la copil si asta i dadea putere sa mearga mai departe, dar se pare ca nu s-a gandit la nimeni cu adevarat cand a facut asta era in depresie maxima probabil, nu pot intelege cauza numai ca nu te mai suporti fizic nu e motiv sa te sinucizi de fapt nu exista motiv pentru asa ceva, viata ne-a dat-o Dumnezeu si doar EL are dreptul sa ne-o ia cand vine timpul pentru asta, deci nu o inteleg de prea mult bine, sau ce o fi fost in capul ei nu stiu si o sa duca acest mister cu ea in mormant dupa parerea mea, nu o judec doar comentez parerea mea, dar e un gest fara explicatie si sens ce a rezolvat cu asta a distrus si viata celor din jur si a copilului ei care avea mai mult nevoie de ea si nu isi va cunoaste mama niciodata iar cand va fi mare i va fi rusine poate de gestul ei cand il va intreba cineva 'de ce nu ai mama'e un gest las care nu se potrivea cu ce se spunea despre ea ca e o luptatoare si etc.de ce nu a luptat indiferent ce era, dar... e decizia ei, cea mai proasta posibil de altfel, asta e, Dumnezeu sa o odihneasca si sa o ierte, ceea ce nu prea cred pentru ca acest lucru e cel mai mare pacat posibil pe care Dumnezeu se spune ca nu il iarta niciodata, pacat, de ea imi pare rau nu trebuia sa faca nici cum asta.

| Ecea a răspuns:

Nu sunt fan Madalina(nu mi se pare o voce si un talent iesit din comun).Dar pacat pentru noi ca era printre ce-i mai buni din Romania.
Decizia este a ei, avem dreptul de a ne decide soarta.
Insa admirabil pentru curaj, din punctul acesta de vedere chiar mi se pare o femeie puternica.Practic vorbind e destul de greu sa te sinucizi,desi pare simplu.Dar mai admirabil este ca a fost o femeie(deci una puternica si curajoasa).In general femeile mai mult plang si dau din gura nu se sinucid aproape niciodata,mai mult barbatii recurg la asemenea gesturi.
Oricum,personal mi se pare o tampenie sa te sinucizi,orice probleme ai avea, pana la urma tot acolo ajungem, dar pentru o pasa proasta in viata nu cred ca este corect sa fi asa dur cu tine.Azi poate mere mai rau, dar maine iti poate revenii viata la normal.Pana la urma fericirea depinde de fiecare persoana cum stie sa isi faca viata.Toti avem probleme!

| Sigmund a răspuns:

Pacat, era o femeie tanara si plina de successe.Cand am auzit vestea azi dimineata, pur si simplu am ramas stupefiat.Imi placea muzica ei.Asa cum se vehiculeaza prin presa cred ca a suferit o depresie asa cum spunea si corina chiriac si multi altii, cei care iau fost alaturi o viata intreaga.Numai ea stie ce a fost in sufletul ei. A fost un moment de nebunie si disperare, moment in care nu sa mai putut controla si a ajuns sa recurga la acest gest macabru.Regretele mele eterne pentru ea care a fost, este si va fi fata draga a noastra, a romanilor.

| claudiea79 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru madalina.am plins pentru ea. avea o voce superba. era decenta si frumoasa nu se dezbraca pe scena. daca avea probleme trebuia sa o duca sotul ei la doctor. poate o batea; tipa la ea si ii cumpara haine de la secand-hend. isi batea joc de ea. sigur i-a facut ceva sotul ei nici nu ii poate pronunta numele. nu o iubea.cind vorbeste de ea clipeste. a mintit cind a zis ca a baut sampanie. sotul stie adevarul si cu soacra madalinei. daca el o insela si ea vroia sa divorteze si el nu. poate i-a facut ceva.

| kiss1 a răspuns:

... si-a luat "Adio" de la aceasta lume. Dupa mai bine de 15 ani de tratamente si incercari, devenise in sfarsit mama, isi gasise sufletul pereche, ieri implinea 43 de ani, terminase cel de-al 9-lea album din cariera de peste 25 de ani, toata lumea o iubea si o astepta sa se reintoarca in forta in lumina reflectoarelor, insa ea - Madalina Manole, a ales altceva, a ales un alt drum... Ieri a iesit din scena vietii brusc, neasteptat, poate premeditat, dar absurd: s-a sinucis.
sunt socata! nu-mi vine sa cred, o stea care a avut tot ce si-a dorit o cariera o familie.era foarte frumoasa era tanara avea toata viata inainte. pacat...nu inteleg...sincere condoleante familiei sale, odihneasca-se in pace!

| mircea a răspuns:

Sunt la varsta la care nu cred ca ea singura a decis sa faca acest gest. Asta apropo de modul in care ne straduim sa ne cunostem "aproapele" cu micile lui bucurii si cu marile necazuri...De multe ori ne pasa mai mult de ceea ce visam si dorim noi insine de la viata, dacat de visele celor din jurul nostru. Si daca lumea chiar nu-i intelege, atunci? Este greu sa-ti exprimi o parere, stiind ca pot fi foarte multe lucruri nespuse. Este pacat ca s-a retras dintre noi si am lasat-o sa plece. Dumnezeu sa o ierte!

| emy a răspuns:

Ce sa zic? Pur si simplu, m-a socat; nu mi-a venit sa cred.Parea o un om sanatos normal, vesel.Eu zic asa:fiecare om are frustrarile si nemultumirile lui. Unii zic ca avea o familie, o casa, bani. Dar lumea nu intelege ca banii nu inseamna totul in viata, nu pot asigura unui om fericirea deplina, sa zic asa.Intr-adevar,sunt foarte importanti, dar nu te pot face 100% fericit.Sunt oameni sensibili, fragili, sentimentali(cum era ea), care au nevoie de foarte multa intelegere, afectiune si protectie.
@Eliana:psihologii spun ca depresia post-natala se face pana la 6 luni, nicidecum dupa 1 an de zile.
@irinuca:nu a fost proasta, zic eu, ci a avut un moment de ratacire, un moment de nebunie; in astfel de momente, nu mai poti sa gandesti normal, nu mai poti sa te gandesti la nimic.
Si, sa ma ierte Dumnezeu, dar nu trebuie sa ne gandim doar la copil.Trebuie sa ne gandim la ea, in primul rand, caci era o femeie frumoasa, sensibila, vesela, talentata, care ne-a incantat auzul cu melodiile ei frumoase si de o sensibilitate iesita din comun.
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace, iar familiei, rudelor, prietenilor, si tuturor celor care au iubit-o si au apreciat-o, sa le dea puterea necesara de a depasi aceasta situatie!

| Simon a răspuns:

No comment. Nu am cunoscut-o, nu stiu ce probleme avea, daca aveam, deci nu ma pot exprima. Pot spune totusi ca este o mare pierdere si "."

| GnnAndra a răspuns:

Nu am fost un mare fan, insa imi pare asa rau ca a plecat! Tocmai acum dadea la Tv despre moartea ei, cum ca a luat 400 de ml de Furadan. Socant! Imi venea sa plang cand ma gandeam la baietelul ei si ca acum 2 zile ea era perfect sanatoasa si nu dadea niciun semn de depresie sau ceva de genu. Nu inteleg, ea a zis intr-un interviu mai de mult ca mai are 3 dorinte. Un sot iubitor, un copil si sa se aseze la casa sa. Le avea pe toate acum. E posibil ca faptul ca mai multe posturi de radio nu au acceptat melodiile ei sa fi fost vina? Pare prea putin pe langa toate minunatiile pe care le avea ea. Imi pare rau ca nu a stiut sa treaca peste orice problema ar fi avut. Daca stia cum sa treaca, acum era o femeie fericita la casa ei, cu un sot iubitor si cu un copil care si l-a dorit de mult. :-(

| marya a răspuns:

A lasat un copil fara mama
nu cred ca a gandit ce a facut...ganditiva cum e sa NU ai mama
sincer a fost o decizie necugetata
nu mi-a placut asta este punctul meu de vedere

| Noir a răspuns:

Voi va dati seama ca ea a planuit acest gest de mult. Ea in dimineata de 13. 07 a fost si a facut cumaraturi pentru. ziua ei, pentru. a nu da de banuit nimic.Eu cred ca a avut ceva pe suflet, ceva ingrozitor de a facut acest gest. Mie una imi este cel mai mila de sotul ei.Ati vazut a stat zi si noapte langa sicriu si cred ca a plans saracul pentru. toata viata sa.Condoleantze familiei si Dumnezeu s-o ierte si sa se odihneasca in pace.sadsadsad

| smaranditza a răspuns:

Proasta decizie; mare pacat, atat pentru ea insasi, cat si pentru intreaga ei familie; aici cuprind si marea de prieteni pe care a
avut-o, intre artisti si in afara "lumii stralucitoare"!
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pacea pe care, se pare, a cautat-o...
noi, cei ramasi, sa-i oferim, pentru ultima data, aplauzele noastre
sincere pentru tot c a insemnat ea in viata artistica a romaniei contemporane...asta si pentru ca micutul ei sa aiba, peste ani, o imagine virtuala frumoasa depre cea care l-a adus pe lume!
aprideti o lumanare si rostiti o rugaciune...

| Eu_7853 a răspuns:

Nu cred ca s-a sinucis.adica imi vine greu sa accept ca o persoana poate bea otrava(cred ca 400 de ml de furadan)

Ar fi imposibil...

| 3ntzz a răspuns:

Pai probabil a vrut sa intre la baie si din greseala a iesit din viata laughing
glm
pai eu sincer nu stiu si nici nu e grija mea tongue

| saiukarra a răspuns:

Nu pot avea o parere, nu pot sti cea fost in sufletul ei, dar stiu ca-mi pare f.rau ptr.decizia ce a loat.Presupun ca trairile, emotiile, problemele au coplesito de acea a recurs la gestul disperat, ne-mai gindindu-se la ce lasa in urma.doresc sa nu fie adevarat, nu vreau sa cred ca sa sinucis! oricumbig grin-zeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace.

| ExTaZy_7517 a răspuns:

E foarte greu de spus... ce este sigur e ca am pierdut inca o setea si avem si putine...

| adina_6125 a răspuns:

Imi pare foarte rau

imi amintesc cand eram mica cum imi canta mama melodiile ei

byebye

| viopop54 a răspuns:

Daca a decis sa-si paraseasca puiul pe care si l-a dorit foarte mult inseamna ca a trait o viata interioara infernala.

| LLL2 a răspuns:

A fost decizia ei si nu trebuie judecata.

| phoenix_1016 a răspuns:

Un suflet ratacit intr-o lume nebuna...

| irinuca_6056 a răspuns:

Daca si-a luat ea viata a fost o proasta... ea nu s-a gandit la copilul ei? cui ii mai spune mama acel copil? si ce o rezolvat cu asta? si-a dat sufletul celui rau...
e cea mai proasta decizie care o poate lua cineva daca Dumnezeu ne-a dat viata noi cu ce drept ne-o luam mai ales cand avem copii si avem pentru ce trai...
mie mi-a fost foarte draga dar totusi dupa parerea mea nu avea pentru ce sa faca asta da noi nu suntem nimeni ca sa judecam... DUMNEZEU SA O IERTE ACOLO UNDE E!

| MichaelJosephJackson a răspuns:

Nu am cunoscut-o, nu ii stiu muzica deci nu sunt in masura sa spun ceva... Totusi e pacat Dumnezeu sa o odihneasca in Pace!

| Daria2468 a răspuns:

Nu a fost o decizie prea buna dar a avut ea un motiv de sa ucis!

| ionutk9 a răspuns:

Ea a decis asa cu adevarat nimeni nu va stii vreodata de ce dar asa a hotarat din ziare se pare ca si-a planuit destul de atenta fiecare pas totul a decurs normal in acea zi de ce nu am crede pur si simplu ca s-a hotarat ea asa sa moara si atat eu cred ca totul a fost calculat cu mare precizie concluzie asa a vrut daca era prea deprimata cred ca se observa si rezolva