| anonim_4396 a întrebat:

Ce remedii cunoașteți pentru "răul de mașină"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Medicament sau tren

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Emetiral era pe vremuri, acum erxistă pre vomit kids, ce varsta ai? Esti fată sau băiat?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

20 de ani și sunt fată.

| sierra1 a răspuns:

Ca pasager sau șofer?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ca pasager. happy Ca șofer, e totul în regulă...

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum au spus și ceilalți - emeti... e foarte bun dar are o problemă: iți dă somnolență (pe bune!)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emetiral.

| gabicoo a răspuns:

Mersul pe jos!

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Da...dar 4 ore cu mașina în câte ore le faci pe jos? big grin

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Farmacistul iti poate recomanda ceva in functie de varsta pe care o ai. Nu ar strica ca pe langa pastile sa incerci sa conversezi sau sa faci ceva care sa te ajute sa nu te mai gandesti la raul de masina. Soferul ar trebui sa mearga mai cu grija, fara prea multe frane bruste iar tu sa eviti sa te uiti in jos, la telefon/tableta sau carte pentru ca pot exista sanse sa iti faca rau, cel putin mie imi este rau din cauza aceasta desi nu am rau de masina.

| WhiteLife a răspuns:

Emetix, Emetin, orice alta recoamndare a farmacistului. Pe mine una ma ajuta daca mestec guma mentolata. Pe unii ii ajuta daca citesc, sau se uita la telefon. Altii, in schimb, se simt mai bine daca doar se uita pe geam.

| JicaContra a răspuns:

Cocculine
fata de altele scrise mai sus are doua avantaje
1. se rontaie si are efect instant
2. NU are nici un efect secundar... OARECARE!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu pe cineva, meargea incet, statea langa geam, cu geamu deschis. Mai oprea masina. Nu stiu acum daca lua pastile. Dar la noi e un obicei sa mancam lamaie cand ne e greata.

| MaryMaria333 a răspuns:

Sa iti iei cu tine cola. Nu glumesc, cand eram mica asta luam si imi trecea. Acum nu imi mai este deloc. Sau ai mai putea sa iti iei intr'o punga zahar. Il ti in gura 30 de secunde, dupa care il dai pe gat cu apa. Ambele sunt dulci si ridica glicemia.

| Reghqen a răspuns:

"Este foarte important sa nu calatoriti atunci cand aveti stomacul gol. Orice masa, oricat de saraca in calorii, poate ajuta. Grasimile nu fac bine deoarece provoaca schimbari in organism, care vor contribui la starea de greata. Daca mergeti la un drum lung, asigurati-va ca aveti ce manca la fiecare cateva ore", a adaugat Stern.
Stern a finalizat un studiu care arata ca lichidele cu un continut ridicat de proteine sunt mai bune decat cele cu un continut ridicat de carbohidrati.
"In cazul in care calatoriti cu masina si nu sunteti soferul, este indicat sa stati in locul din dreapta acestuia. Cel mai bun lucru pe care il puteti face este sa va uitati pe geam, astfel incat sa fiti constient de detaliile traseului", a explicat Stern.
Un alt lucru care functioneaza este ghimbirul

| anonim_4396 explică (pentru Reghqen):

Mulțumesc. Și eu am auzit despre ghimbir că ar fi bun...

| Reghqen a răspuns (pentru anonim_4396):

Da e bun happy.

| Nume6 a răspuns:

Să îţi faci niște analize să vezi dacă e totul în regulă, pentru că răul de mașină poate fii provocat și de o problemă medicală, nu neapărat gravă, ceva minor. Poţi lua o pastilă de rău de transport, și poţi încerca să mergi cât mai mult cu mașina, așa îţi obișnuiești creierul, e bine să stai pe scaunul din dreapta șoferului, pe bancheta din spate ţi se face și mai rău, dacă nici așa nu trece, e bine să mergi la doctorul de familie pentru niște analize.

| sanboss a răspuns:

Bunicul meu avea " rau de masina " da ultima data l-am dus cu una... cred ca te-ai prins

| anonim_4396 explică (pentru sanboss):

Da... straight face Umor negru.

| Justme79 a răspuns:

Geamul deschis happy pentru a nu îți fi și mai rău și eventual luat ceva de la farmacie pentru așa ceva...