| laura_9178 a întrebat:

Ce remedii naturiste stiti pentru tuse seaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Sirop de ridiche neagra (vezi mai jos cum se prepara), sirop din muguri de brad, ceai din foile (galben rosietice) de la 5 cepe, 5 nuci cu coaja sparte, 5 liguri de miere, 1 ligurita musetel uscat si 1 lingurita flori de galbenele. Toate acestea se fierb intr-un litru de apa pana scad la jumatate de litru. Din acest "ceai" bei de 3 ori pe zi cate 3-4 linguri(inghitituri).
http://www.codrosu.ro/......naturiste/
http://www.boli-medicina.com/......BM-COM.php
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=14461
Sanatate maxima!

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sirop de ridiche, sirop de brad, Prospan( este extract de iedera, il gasesti la farmacii).

| Cσσкiє a răspuns:

Http://www.codrosu.ro/......aturiste/. Multă, multă sănătate!

| smileyface a răspuns:

Iei o ridiche neagra, faci o gaura in partea cotorului, cam cat sa pui o lingurita cu zahar si umplii cu zahar. Lasi pana a doua zi si vei vedea ca in locul zaharului este un suc dulce pe care il poti bea in cantitati mici. Ar fi mai bine sa ai cateva astfel de ridichi pe care sa le poti pregati. Multa sanatate! happy

| poesia a răspuns:

Sirop de ridiche, ceai de ceapa