Întrebare recomandată | BloodAndBon3 a întrebat:

Am o iritatie in gat la nivelul faringelui cu tuse seaca si ma simt extrem de rau. Stiti ceva leacuri naturiste care sa pot lua? Am cercetat deja google dar nu prea multe rezultate satisfacatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Lapte de măgăriță. Vorbesc cât se poate de serios, dacă ai de unde să iei așa ceva.
Șhatou de ou, presupun că așa se scrie thinking Iei un ou, iei gălbenușul îl bați cu zahăr apoi pui lapte fierbinte, și îl bei. Este foarte bun la gust + că te scapă de tuse.
Și altă variantă, sirop de pin de la plafar.
Cea mai bună ar fi tinctură de propolis dizolvată într-un pahar de apă. Se i-a o linguriță de propolis se dizolvă într-o ceașcă de apă și se bea, de 2 ori pe zi.

| Zenithf a răspuns (pentru Azµre):

Am auzit si eu de laptele de magarita, asa ca stiu ca vorbesti serios.
Shatou de ou, banuiesc ca il lasi un pic sa se mai raceasca, daca il bei fierbinte te arzi si ti-e mai rau dupa.

| Azµre a răspuns (pentru Zenithf):

Leacuri băbești dar și-au făcut și își fac efect, mai ales șhatoul de ou, eu mereu fac când mă apucă tusea rău și trece, pot să dorm noaptea...
Cu laptele de măgăriță cam greu de procurat. Dar dacă are pe cineva pe la țară poate să facă rost.

| BloodAndBon3 explică (pentru Azµre):

Nu am putut intra pana acum si nu am putut sa dau vreo funda. Imi cer scuze pentru ca am promis si nu am putut face. as da la toata lumea dar a fost foarte buna ideea ta cu shatou happy

| Azµre a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Mă bucur că te simți mai bine. happy

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sirop de ceapa pentru a expectora (Se fierb 2 cepe cu frunze cu tot in 2 pahare de apa pana ramane lichidul la jumatate),miere cu lamaie,fructe cu vit.C(kiwi,porocale),gargara cu apa sarata calduta,(o lingurita de sare la un pahar de apa calduta, daca se poate din ora in ora, in fazele acute), odihna, hidratare cu multe ceaiuri de tei sau orice ceai medicinal. Totul va dura 7 zile. Daca nu apar complicatii.

| 0rlando a răspuns:

Bea ceaiuri calde, nu fierbinți și în nici un caz nu reci.
Poți bea orice fel de ceai vrei, dar recomandat este cel de lămâie, îndulcit cu miere. Evită să vorbești prea mult și în nici un caz să nu țipi.
Încă un lucru, pentru a elimina măcar parțial bacteriile, poți face gargară cu bicarbonat de sodiu în apă caldă.

| oanaX a răspuns:

Miere

| ionutzwk a răspuns:

Du-te la doctor pare destul de grav.