| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa consum in timpul sarcinii pentru a nu ma ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexany a răspuns:

Eu m-am ingrasat 24 kg p timpul sarcinii, stai linistita ca le dai dupa aceea inapoi jos! Cat mai multa plimbarica si mananca tot ce iti cade bine...bebele sa fie sanatos!

4 răspunsuri:
| kh1ss a răspuns:

Eu zic ca mai bine mananci sanatos si cu ai pofta decat sa te abtii numai pentru ca te ingrasi... poti sa slabesti dupa aceea... hraneste`l bine pe bebe happy

| NoName_9903 a răspuns:

Am mai dat raspunsul acesta altei mamici, si am primit si un premiu :-) asa ca ti-l voi da si tie.
Ideea de a manca "pentru doi" este complet gresita, un bebe la termen consuma in jur de 200 calorii, fata de 1800 cat este consumul recomandat pentru o femeie normala :-). Cu alte cuvinte, nu manca acele alimente care te-ar ingrasa si fara sa fii insarcinata, daca poftesti la ceva gusta, dar nu exagera.
Si...10-12 kilograme tot trebuie sa te ingrasi, da?

| JayLeno a răspuns:

Mananca sanatos si de cate ori ai pofta, regimul nu este indicat in timpul sarcinii---> copilul trebuie sa se dezvolte normal!

| cornelia_4679 a răspuns:

Draga mamii papă tot ce-ţi place şi ce-i place şi îngeraşului. Nu umba cu maşina ci cum am umblat eu şi bunica matale - pe jos - nu acumulezi şunculiţă şi copiluţul este şi el fericit că nu stă înghesuit şi papă ce-i trebuie şi mai ales cât doreşte. Aşa că... per pedis. (nu ştiu dacă am scris corect?!) Poftă bună şi naştere uşoară!