| CrayLydySerj a întrebat:

Ce sa fac? am avut pneomonie si m-am tratat, am facut 3 renghene, antibiotice si picuratori si acum am aflat ca sunt insarcinata in 9 saptamini, ce sa fac? ce va fi cu bebe? nu vreau sa fac avort... ce sfaturi imi dati? mie tare frica aceasta e prima mea sarcina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Eu lucrez in ginecologie si te sfatuiesc sa cantaresti foarte bine riscurile. Ce antibiotice ai facut? In plus de asta, 3 iradieri in primul trimestru de sarcina( cand are loc organogeneza si riscul malformatiilor e maxim) este extrem de mult.Nu cred ca iti doresti un copil care sa fie bolnav si chinuit tot restul vietii. Du-te la un ginecolog si sfatuieste-te cu el, te apropi de varsta de sarcina cand nu vei mai putea face intrerupere si lucrurile se vor complica. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Sa faci ce te sfatuieste ginecologul tau!
Depinde mult de antibioticul luat(sunt impartite pe categorii in functie de riscul mai mic sau mai mare de afectare a fatului). Cele mai grave sunt tetraciclina si derivatele ei.
Referitor la raze e adevarat ca sunt nocive dar doar daca se ating anumite doze pot da malformatii.Am cautat pentru tine si uite ce am gasit! Citeste cu atentie si nu te grabi sa iei decizii pripite pana nu discuti cu medicul tauhttp://www.pravaliata.ro/sarcina-la-raze.htm Multa sanatate si Doamne ajuta!

soothe
| soothe a răspuns:

Probable ca va trebui sa mai astepti o vreme sa faci mai multe test, ecografii, amiocenteza, etc. Sfatul ginecologului e determinant, ins a nu iti va da nimeni nici o garantie. Roaga-te sa te lumineze Dunnezeu! Vezi insa ce smiti, si fa asa cum iti spune primul gand. Ce scrie in articole este una si ce ti se intampla sunt lucruri diferite. Multa sanatate si ajutor bun de la Dumnezeu!

| EvelineFgm55 a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu nasti adica poti naste ca e pacat si de copil sa il omori. dar iti poti face rau tie adica depinde de organismul tau poate copilul cand se naste poate avea si el probleme si nici organismul tau sa aiba putere. Eu te sfatuiesc sa ceri ajutorul unui medic specialist si sa vezi daca se poate. dar ai grija!

| Be12345 a răspuns:

Cere sfatul unui medic ginecolog. el v-a sti daca beblusul a fost afectat sau nuhappy

| thevampirediariesfever a răspuns:

Este foarte bine ca nu te-ai gandit la un posibil avort, un pacat de moarte recunoscut de Biserica.Gandeste-te foarte bine, cere sfatul unor medici specializati si incearca sa renunti la unele vicii ce ar putea distruge sanatatea copilul sau chiar a ta.Antecedentele sanatatii tale sunt extrem de importante la nastere, trebuie sa te gandesti, sa te rogi, sa fi pregatita pentru orice.