| alinah a întrebat:

Ce sa fac daca m-a intepat o albina de mana si s-a umflat? am si dureri,,, vreau leacuri babesti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Trebuie sa examinezi locul, sa extragi acul daca este cazul, sa freci cu sare, sa folosesti o mixtura mentolata!

| fabiola a răspuns:

Mai poti tine pe umflatura otet de mere!

| anka a răspuns:

Aplicarea de comprese cu gheata pe zona afectata poate ameliora suferinta. Administrarea, in scop analgezic, de ibuprofen sau acetaminofen. In cazul in care stii ca esti alergic se administreaza un antialergic difenhidramina sau loratadina.

| Minnie a răspuns:

Uda locul cu apa si apoi freaca cu sare si lasa sarea acolo un timp.

| Xonia a răspuns:

Freaca acolo cu sarehappy
Baftahappy

| Alexandra_7209 a răspuns:

Pt umflatura poti folosi gheata, iar pentru dureri ibuprofen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui o lingura rece si o tii vreo 10-15 min asa am patit si eu si ma intepat la un ochi si mi s-a umflat aman2 si un coleg mi-a spus sa pun o lingura rece si eu mi-am pus si a 2 zi mi-a trecut.

| kdnkdf a răspuns:

Pui nniste patrunjel acolo, si o sa iti treaca, pe mine m-a intepat si o viepse, si o albina, si asa m-am vindecat.