| Mihaiflorinn a întrebat:

Ce sa fac? E a 10 a masea din dantura care se sparge! Oare o sa creasca altele la loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mama la 19 ani nu mai ai masele...e nașpa. Eu care am trecut de mult de varsta ta si mănânc zilnic ceva dulce am o masea dusa din neatenție când eram copil și tu...

| Mihaiflorinn explică (pentru Catrice):

Stiu, nasol! Dar nu exists vreo stomatologie care iti pune Masele tot de calciu? Adica naturale?

| Mihaiflorinn explică (pentru Catrice):

Eu cred ca o sa le scot si le pun sub perna pentru zana maseluta!

| Catrice a răspuns (pentru Mihaiflorinn):

Nu exista astfel de masele.

| Catrice a răspuns (pentru Mihaiflorinn):

Super,o sa câștigi 0, 10 lei

| Mihaiflorinn explică (pentru Catrice):

Adica sa castigi 0, 10 lei?

| Catrice a răspuns (pentru Mihaiflorinn):

Exact.

| Mihaiflorinn explică (pentru Catrice):

Vreo 0,80 ca am 8 masele

| Mihaiflorinn explică (pentru Catrice):

0,10 bani pentru fiecare masea?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai cresc la 19 ani la loc.
Sa nu mai mănânci dulciuri, sa te speli pe dinți de trei pe zi.
E târziu deja, ai dauna serioasa acolo nu gluma.
Consuma multe fructe și legume, dar ar trebui sa iti refaci dantura, e posibil sa faci o infectie cu timpul de la atâtea masele sparte sa faci septicemie, poți sa ajungi la complicații extrem de grave. Milioane de bacterii se duc în stomac care îți pot provoca complicații serioase la stomac, intestine.
Mulți au făcut septicemie și au murit, mi-o spus chiar mie doctorul.
8 masele sparte e o bomba exploziva pentru organism, stomac. Măcar scoatele, cate doua masele în fiecare luna, și apoi îți pui dinții la loc, din cauza acelor masele stricate vor suferi și dinții apropiați, e posibil sa ai și paradontoza, retragere gingivala, sau gingivita.
Poți muri de la infecția produsa de meningita sau septicemie scoatele măcar, costa 150 de lei sa scoți o măsea.

| Mihaiflorinn explică (pentru anonim_4396):

La asta ma gandeam si eu sa le scot dar ce fac ca trebuie sa mananc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaiflorinn):

Sa eviți complet dulciurile, caramele, bomboanele, ciocolatie, tot ce tine de aceste produse, renunti definitiv fiindcă o sa îți continue sa îți cada la nesfârșit.
Te speli pe dinți de trei ori pe dinți, dimineața, după-masa, și seara după ce mănânci.
Ai grija sa nu mănânci mâncare fierbinte sau sa consumi lichide reci ca gheata fiindcă îți vor produce dureri mari și probabil de mâncarea fierbinte se va sparge și ce o mai rămas din măselele sparte.
Eu ma mir cum de ai supraviețuit, cum nu urli de dureri. De la curent de regula urli de dureri, ajunge și pana la urechi dureri violente, ascuțite.
Sa mănânci mâncare sănătoasă dar e deja prea târziu alea sunt un caz pierdut, trebuie sa le scoți.
Poate doua /trei le poți plomba depinde cum va considera stomatologul dar e un pericol iminent pentru organism, stomac, chiar creier.
Mănâncă salate și carne fiarta de pui, ciorbe dar sa nu fie fierbinte, supe, cartofi piure, orez cu ciuperci.
Scoatele la urgenta dacă nu ai bani, e viata ta în joc.
Mai bine sa le scoți decât sa faci o infecție puternica în organism. O sa ai tu timp sa îți refaci dantura când ai bani sau îți vor da părinții.
E un haos ce-i la tine în cavitatea bucala.

| Mihaiflorinn explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru intelegere, o sa le Scot! apropo cat costa o extractive?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaiflorinn):

120-150 de lei costa o extractie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de vitamine, minerale în organism, consuma fructe zilnic, sfecla roșie, legume.

| Dolila a răspuns:

Trebuie să iei multiminerale, pastă care remineralizează dantura, și să nu spargi orice în masele ca să aibă viață îndelungată.

| irinafatatrista a răspuns:

Nu mai creste.
Daca iti cade, duce la dentist, sa inceapa procesul de punere a unor dintii noi(care seamana cu cei reali). si costa cateva sute de euro pentru cativa dinti.
asa am auzit.
dar cauta pe google

| Mihaiflorinn explică (pentru irinafatatrista):

Am cautat dar nu vreau ceva,,, care seaman’s cu cei adevarati!