Întrebare recomandată | deaadeea a întrebat:

Ce sa fac sa am unghiile mai rezistente si sa creasca mai repede si sa nu se exfolieze TPU;

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

De recomandat niste analize,mai intai, sa vezi cum stai cu calciul, fierul, zincul, siliciu.Cat mai multe produse lactate.Vara,este bine de luat calciu, deoarece in prezenta razelor solare se asimileaza mai bine, iar iarna, daca este nevoie sa suplimentezi calciu, trebuie luat impreuna cu D3.
Dupa ce speli cu detergent, te speli bine pe maini si folosesti o crema pentru maini, cu galbenele, dand si pe unghii.
Cand ai timp(1-2 ori/saptamana), tii varful degetelor, cu unghiile, in ulei de masline/ricin/floarea soarelui putin incalzit, cam 15-25 min.
Mai multe detalii, poti cauta pe GOOGLE, dupa cuvintele remedii+unghii+casante

12 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Maseaza-le in fiecare seara cu ulei de masline, macar 10 zile
http://therhythmofheels.wordpress.com/......sanatoase/

| Hakuouki a răspuns:

Tratamente, lacuri...cica te ajuta dar in realitate iti fac mai rau, mananca fructe si tine unghiile in apa, asta le va ajuta, eterul si oja din cate stiu eu nu prea ajuta.

| zahy a răspuns:

Mananca portocale. si cel mai important e sa crezi ca ai niste unghi extraordinare. din cate stiu si daca le ti mult in apa ajuta la crestere poti adauga in apa calciu.

| roxanaiasmina202 a răspuns:

Fatile des su datile cu lac!

| AddushAndrada a răspuns:

Poti sa mananci mai multe fructe ca sa asimilezi vitaminele, dar sunt si tot felul de uleiuri pentru unghii pe care le poti folosii.

| frumusica9999 a răspuns:

Poti cumpara un tratamen de la AVON sau ORIFLAME sau poti incerca mancand fructe care contin calciu sau chiar lua pastile.

| bragarea12345 a răspuns:

Buna! in primul rand trebuie sa nu folosesti oja fiindca le afecteaza mult.Sa incerci sa iei pastila cu calciu.

| ioana00000 a răspuns:

Intaritor de unghii!

| alessa29 a răspuns:

Buna,este la farmacie o solutie pentru intarirea unghilor. Succes!

| alupigusale a răspuns:

Daca vrei sa ai unghi rezistente cand iti cresc mai pari pui o tava cu ulei pe aragaz si le pui in ulei incins dar nu tot degetul doar unghia