| DanielDanny a întrebat:

Ce sa incerc pentru pielea care se usuca si se cojeste in bucati?

In bucati mai mari decat matreata, sub ochi, dar mai ales la mustata si gene!

Am incercat o crema de galbenele care are efect doar dupa ce o aplic, pe urma pielea chiar și hidratata se cojeste!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Este o forma de psoriazis din ce spui tu si e pe baza de stres.
Eu ma confrunt cu problema asta de ani de zile si nu poti decat sa o ti sub control.
Exact in acelasi zone am si eu, barba, mustata, sprancene, apare in zonele unde creste parul mai des.
Poti sa ti mereu parul scurt in zona fetei, adica sa te razi mai des si sa folosesti o crema speciala. Eu de exemplu folosesc Nidoflor unguent, se gaseste in farmacii.
Pentru un control mai amanuntit poti face si o vizita la dermatologie ca sa vezi daca iti poate prescrie un tratament mai adecvat.

Sanatate.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai tu este posibil DERMATITA SEBOREICA si se trateaza cu medicatie speciala, nu cu crema de galbenele.
Ideal este sa mergi la un medic dermatolog sa-ti puna un diagnosit corect si sa primesti medicatia corecta.
Netrata problema se extinde.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sal-Ekarzin - unguent. Se gaseste de regua la farmaciile Dona. Daca nu are cere sa faca comanda. Costa in jur de 15 lei. Eu dau dupa baie cam odata pe saptamana sau cand imi apare.