| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu corpul nostru cand ne "trage curentul"? De ce se inrosesc ochii? De ce racim? care e efectul "curentului" asupra noastra? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un factor vatamator care irita direct mucoasele si pielea (forta curentilor de aer actioneaza direct asupra acestora). Organismul isi foloseste resursele in vederea indepartarii efetelor acestui factor si pastrarii unei temperaturi constante si atunci imunitatea scade si racim.

| string a răspuns:

Exista oameni care nu au nici o problema cu statul in curent de aer. Si exista oameni care au astfel de probleme.

Diferenta intre ei este data de multi factori. De exemplu o stare inflamatorie a organismului sau o infectie ORL netratata pana la capat (si traiesc cu ea, se duc la medic doar in fazele acute), varsta ( odata cu inaintarea in varsta creste numarul de citokine inflamatorii). Aceste persoane au starea de sanatate alterata DEJA, un curent de aer. este ca cireasa pe tort.

In cazul in care curentul de aer este rece, apare necesitatea de a mentine temperatura. In mod normal, "termostatul" uman ar trebui sa functioneze foarte bine.

Persoanele care nu au probleme cu curentul de aer. sunt persoanele "normale" sa spunem, adica atat de sanatoase ca noi am si uitat cum arata starea asta de sanatate! Persoanele care au probleme cu curentii de aer au DEJA imunitatea si multe alte procese date peste cap. Curentul de aer nu scade imunitatea big grin Reactivitatea la curentii de aer este doar un semnal ca „masinaria" cam da rateuri. happy

| maryana5 a răspuns:

Asa cum a zis @brigaela big grin

| geo1 a răspuns:

Exact asta am patit si eu acum o saptamana
am primit curent
o saptamana mi au tiuit urechile de nu stiam ce sa mai fac
am fost la ORL ist si mi a prescris paracetamol sinus
am luat cam 3 zile
mi a trecut dupa o saptama na

a primi curent inseamna a te inflama