Întrebare recomandată | Alex1886 a întrebat:

De ce răcim iarna? Ce se întâmplă în corpul nostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Deoarece pe timpul iernii organismul nostru nu mai este asa de bine protejat din punct de vedere al vitaminizarii scazute iar sistemul imunitar este mult mai vulnerabil la atacurile virusilor.De aceea medicii recomanda si pe timpul iernii consumarea de cat mai multe fructe sau alimente ce contin vitamine(se poate substitui si cu acele multivita din farmacii dar numai dupa ce ai consultat un medic deoarece orice produs farmaceutic are si actiuni nedorite atunci cand este folosit fara sfaturi medicale). Sper ca am lamurit oarecum dilema ta.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Expunerea la diferite situatii incomode, agresive (frig, umezeala, vant, bauturi reci, dar si caldura excesiva) obliga organismul la adaptare. Acesta isi va concentra resursele in aceasta directie si nu va mai avea suficienta putere sa isi sustina si imunitatea, si atunci germenii din aer si de pe obiecte vor profita si ne vor imbolnavi

| Arthur a răspuns:

Eu sunt atipic. Răcesc mai mult vara. O fi de la berea rece?

| mona a răspuns:

Racim pentru ca avem imunitate prea scazuta

| 95Cosmin a răspuns:

Condens.

| DNSK a răspuns:

Eu ma intreb de ce racesc vara?! si iarna nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi să răceşti în orice anotimp, nu doar iarna.

| StReEtDaNcEaNa a răspuns:

Ca e frig dar nu doar iarna.

| eusebiu99 a răspuns:

Iarna poti raci cel mai des datorita aerului rece pe care-l inspiram din natura.