| amytzzu2000 a întrebat:

Ce se intampla daca cineva este muscat de o cobra diamant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| amy1999dragutzza a răspuns:

In primul rand simptomele:1. simti ca iti i-a foc partea de care ai fost muscat
2.te simti ametit
3.nu mai simti nimic si cazi pe jos
Ajutor:
Daca cineva e cu tine atunci e bine pentru ca in clipa in care ai cazut jos si iti vine sa ''adormi'', iti poate trage palme sa nu ''te duci'', a si, sa iti legi partea de care ai fost muscat cu o curea sau asa ceva. funda?

| amytzzu2000 explică (pentru amy1999dragutzza):

De cand esti pe TPU? ca dai raspunsuri bune straight face

| amy1999dragutzza a răspuns (pentru amytzzu2000):

Acum 2 zile happy am gasit site-ul si ma gandeam ca ar fi bine sa ma inscriu si eu.e distractiv, arpopo draguta muzica, iubesc muzica asta pentru ca imi aduce aminte cand puteam sa cant...adica nu mai pot mi-am pierdut vocea crying

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu nu am auzit de cobra diamant!(am cautat pe net)Poate vrei sa spui cobra regala! Oricum ala traieste inAsia,
Oricum cand esti un sarpe veninos, e important sa nu-ti pierzi cumpanul. Daca ai ai pe cineva tine trebuie sa suga cat mai mult din venin.Dar sa nu aiba rani la gura. Dupa care sune sau sa ajunga la cel mai aproiat spital(in cel mult 2 ore)

| amytzzu2000 explică (pentru Fatamuntilor):

De fapt ma refer la cobra diamant, da exista numai ca nu se stiu multe despre el, specie rara, desi a aparut odata la televizor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie mers de urgenta la medic, astfel in mai putin de o ora se poate muri.
Se scapa cu vaccin anti muscatura de sarpe.
Te pup!

| Gabitzu9292 a răspuns:

Pai trebuie supt veninul repede altfel s-ar putea sa moara instantaneu

| Cristi7Cristinel a răspuns:

Pai, exact ca si la cobra regala, persoana muscata de o cobra diamant poate murii.
Moartea poate fi evitata doar daca veninul este supt repede si/sau facute vaccinuri anti muscatura de sarpe (nu stiu exact cum se cheama)

| skrillex11 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa te duci imediat la doctor dar in ainte stringi bine rana ca sa iese veninul iar apoi o infasori strans dar in aproximativ 1 ora mori pentru ca sarpele este foarte veninos