| Mihaelamsg73 a întrebat:

Ce se intampla daca dai imediat dupa montare aparatul dentar Ceramic jos.trebuie platit? Nu se mai pot folosi bre cheeky la alti patienti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca se plateste.E ca si cum te-ai spala cu periuta de dinti, folosita, a altcuiva.Tie ti-ar place sa folosesti ceva al altuia? Mai ales in problema asta cu dantura.

| Mihaelamsg73 explică (pentru darrio2007):

Este pus doar cel de jos insa dintii sunt durerosi nu pot me stea si ramane mancare in sarma trebuie sa o in departez ca sa mai pot manca incontinuare. E greu nu l mai pot tine

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihaelamsg73):

Citeste aici niste sfaturi.
Sursa:http://www.romedic.ro/......ce-0P12505

| PeFuga a răspuns:

Indepartarea aparatului dentar se plateste. Daca tratamentul este finalizat vei mai avea de achitat si contentia fixa si/sau mobila care ajuta dintii sa nu migreze inapoi la locul din care i-ai mutat.
Bracketii nu sunt refolosibili. S-au dat jos, s-au aruncat. La fel si sarmele si toate celelalte "chestii" folosite in tratamentul tau (elastice, inele, tuburi, arcuri, etc).

| PeFuga a răspuns:

Cu siguranta ti-a spus si ortodontul asta: o oarecare jena si durere este normala dupa aplicarea aparatului. Uneori poate sa tina si o saptamana pana sa nu mai simti durerea. Dar apoi te obisnuiesti. Dupa putin timp nici nu o sa mai stii ca este acolo. O sa faca parte din tine cumva. Ia cateva zile nurofen sau orice altceva pentru durere. Daca te zgarie, foloseste ceara sau suna la cabinet pentru a te vedea un medic. Nu-l da jos! Ar fi o idee pripita. gandeste-te ca tratamentul ortodontic nu rezolva doar un moft estetic ci si o problema de muscatura pe care altfel nu ai cum sa o corectezi... Mult curaj!