| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întamplă dacă nu mănănc aproape deloc măncare și mănănc seara dulciuri multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Imi place ca ai zis ca nu ai cum sa faci diabet, pentru ca te simti in forma. Cand ti-ai masurat ultima data glicemia si cat a fost? Ma gandesc ca niciodata. Ar fi timpul, in ritmul asta si cu astfel de regim te paste diabetul mai repede decat ingrasatul.

| untu a răspuns (pentru CuriousStuff):

Stai sa vezi cand o sa se trezeasca cu indicele de glicemie peste 200!

| untu a răspuns:

Distrugi sistemul digestiv! Daca mananci multe dulciuri, risti sa te ingrasi si sa faci un diabet zaharat!

| untu a răspuns:

Asta se intampla numai in cazul bolnavilor de DIZENTERIE!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e prea bine sa faci asta, singurul lucru ar fi sa te ingrasi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te îngrași. Și poate faci și diabet dacă faci abuz de dulciuri și nu mănânci și mâncare.

| Derkes a răspuns (pentru anonim_4396):

Diabet ...De ani buni mănănc multe dulciuri și mă simt în formă.

| anonim_4396 explică (pentru Derkes):

Se face în timp, nu deodată. Și dacă ești și supraponderal, crește riscul. Dacă adaugi și puțin stres, rețeta e completă.

| Derkes a răspuns (pentru anonim_4396):

Supraponderal nu pot spune că sunt.Am 70 de kg și înălțime 1, 71 deci e o greutate normală.La stres aici e discutabil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e bine deloc.Riști să te îmbolnăvești și să te mai și îngrași. Dulciurile sunt numite de către nutriționiști"bombe calorice" întrucât au foarte multe calorii și mai sunt și foarte nesănătoase. Încearcă să mănânci mâncare,dar sa fie sănătoasă(fără fast food:hamburgeri,shaorma,pizza, kebab, hotdog, mâncare de la McDonald's, KFC etc.) și mai puține dulciuri, dar nu seara.Și nu uita să bei MINIM 2 L de lichide pe zi și când spun lichide mă refer la apă plată (cea minerală nu e foarte indicată) și ceaiuri neîndulcite, dar în mare parte apă.Și fă multă mișcare.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Mâncarea nu o mănânci pentru că nu ți-o place și că nu îți e pofta că ciocolata, sau dacă mănânci dulce înainte de mâncare.

Poate sa cauzeze carii sau dureri de stomac diaree sau vomitat. Dar nu e problema.

Dacă mănânci dulce înseamnă că îți place. Gateste-ti o mâncare bună care sa o savurezi că ciocolata. Macar ești conștientă că nu e chiar bine.

Poți să te îngrași dacă ești deja supraponderal, dacă ești normal ai câteva șanse, dacă ești mai jos chiar nu ai cum sa te îngrași. Mai ales dacă ești copil sau adult. Sper că te-am ajutat

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Intrebarea ta ar presupune o multime de raspunsuri. Am sa incerc cateva eu.
1. Referitor la consistenta si regimul servirii meselor. Este o vorba: o masa consistenta dimineata este medicament, la pranz hrana, la cina otrava. A se retine: consistenta nu consta in volum.
2. Fiecare organ sau parte din corpul omenesc are nevoie de o anumita gama de substante. De aceea, o hrana variata determina mentinerea in conditii optime a fiecarui organ sau parti ale corpului.
3. Hrana difera in functie de varsta. Pentru copii si adolescenti, dezvoltarea acestora cere o cantitate si o gama mai mare de dulciuri, in special din cele naturale.
4. Obezitatea se "asterne" usor, pe nesimtite. Se "capata" cu usurinta, dar se scapa de ea foarte greu.
5. Cat priveste diabetul... este o problema, deoarece este o boala care, din pacate, odata aparuta nu se mai vindeca; deocamdata. Desigur ca una din cauze poate fi si consumul exagerat de dulciuri, dar nu este singura. Se spune ca in prezent se pare ca aproximativ 60% din cazurile de diabet se datoreaza stresului.
6. Spunea cineva ca un astfel de consum poate sa cauzeze sau dureri de stomac, diare sau vomitat. Acestea sunt doar efectele unor boli. Pe langa diabet, un consum bazat doar pe dulciuri poate duce la o multitudine de boli: accidente vasculare, blocaje renale. O complicaţie majoră o constituie la adulţi pancreatita. In unele cazuri se poate ajunge la anemie sau hipocalcemie.
7. Ceea ce am spus mai sus se pot manifesta sau nu, in functie de fiecare individ.
8. Preventia face cat 1000 de medicamente. O hrana variata si sanatoasa este principala cale de preventie.

| Kingsley a răspuns:

O sa simti ca vomiti.

| Derkes a răspuns:

Perfect, voi continua dieta asta atunci.Mulțumesc pentru răspuns

| 17Ioana a răspuns:

Faci diabet

| Eu2208 a răspuns:

Te ingrasi si nu poti sa dormi bine de la atat zahar. Incearca sa reduci dulciurile la 1-2 pe zi.

| Derkes a răspuns (pentru Eu2208):

Dorm ca un bebeluș noaptea.Nu e vorba că nu pot dormii, e vorba că pun kg pe mine.

| xCeline a răspuns:

Simplu,te ingrasi. Pentru ca te infometezi iar atunci cand mananci, dupa ce ca mananci seara mai mananci si dulciuri, corpul asmimileaza direct, isi face depozite de grasime ca stie ca il vei infometa happy

| Derkes a răspuns (pentru xCeline):

Deasta nu prea slăbesc eu. Faza e că sunt dependent rău de dulciuri, și mai nou am început să mă apuc să beau energizante, deja o dau în dependență și la astea.

| untu a răspuns (pentru Derkes):

Nu este sanatos sa bei energizante si sa mananci dulciuri!

| Crossover1 a răspuns:

Si eu cand aveam cam 30 de ani inca mancam foarte dezordonat si multe ducliuri si am ajuns de la 65- 78 kg la h=1, 81;
Acum nu mai mananc des dulciuri ca nu mai am voi, si nici piperat.
Am hemoroizi...

| Crossover1 a răspuns:

Cam atat, si poate si alte probleme de sanatate in timp.

| AlexCris a răspuns:

Sa vedem: Tinand cont de faptul ca organusmul nostru are nevoie de proteine, carbohidrati si vitamine sa sa nu slabesti, sa nu te imbolnavesti, si sa nu ai probleme de natura psihica, ca pot interveni asa schimbari, poti slabi, poti avea probleme cu bila din cauza ca mananci seara + dulciuri, ti se poate strica vazut si poti sa iti duci corpul intr-un punct numit anemie.

Deci in concluzie mai rareste din ducliuri si incearca sa mananci.
Daca nu poti manca mancare si doar dulciuri seara, poate sa fie ceva dereglat, in sensul ca ai nevoie de o consultatie la medic cat mai urget ca sa depisteze problema propriu-zisa.
Sper ca te-am lamurit, mult noroc.

| HeroWolf a răspuns:

O sa slabesti si pana la urma te vei inbolnavii si poate vei murii,.

| WhiteGOLD24 a răspuns:

Te inbolnavesti ma, sefule. Creste zaharul din sange si dupa ani buni dai in diabet. Stii ce e diabetul? Cauta in dex.
O sa stai ma, sefule, toata viata cu injectii cu insulina si nu vei mai avea o viata normala. Vei tine regim fara dulce si numai cu sarat. Si daca iti gaseste si tensiune atunci, nici sarat. Vei fi mai chinuit ca un caine tinut numai cu paine uscata pentru ca altceva nu vei avea voie sa mananci daca tii sa mai traiesti cativa ani.
Auzi? Eu ti-am dat un sfat. Tu poti continua, ca nu imi faci mie vreo problema.