| Victoria18 a întrebat:

Ce se poate intampla daca iau 6 pastile, in loc de una cum mi-a recomandat doctorul pe zi? De curiozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Nu am citit multe prospecte dar stiu ca toate ce le-am citit ziceau ceva de genu 'daca ai uitat sa iei pastila la timp, nu lua 2 pentru a compensa pastila pierduta', eu nu cred ca ei zic asta de nebuni, supradozajul este periculos!

| cristimihailov a răspuns:

De regula supradozajul nu este recomandat decat sub supraveghere medicala datorita toxicitatii medicamentului.

In functie de medicament si de starea ta de sanatate, supradozajul poate fi tolerat de corp, poate sa iti genereze efecte adverse de la cele slabe pana la cele grave, inclusiv moartea.

| cristimihailov a răspuns:

Ex: daca in loc de o doza de insulina, iei 6... s-ar putea sa te tina Dumnezeu Jr. de mana pe drumul spre iluminare.

| Donsavas a răspuns:

Tu cu ce crezi ca te ajuta x6 pastile pe zi? daca nu te intoxici, de la atatia aditivi, in timp, iti vei distruge organele interne. Pe langa substanta activa mai sunt si aditivi cu potential cancerigen.

| ALGator a răspuns:

Scrie in prospect. Depinde extrem de mult de ce "pastile" sunt. La unele nu se intampla nimic, pentru ca unele pastile nici macar nu sunt medicamente.
Mai conteaza frecventa, daca faci asta o singura data sau daca repeti periodic.

| Itanul a răspuns:

Tu ai intrebat de hemoroizi. Nu iti vor trece daca iei 6 pilule deodata. Dar poti sa faci o sangerare abundenta. Sau alte complicatii.